Вівторок, 19.03.2024, 17:02
Форма входу
Меню сайту
Категорії розділу
Закони [0]
Накази [0]
Положення [0]
Навчальні програми [0]
Управління НВП [10]
Фото [29]
Інструкції [0]
Листи [3]
Методика [3]
Календар
«  Березень 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Пошук
Друзі сайту




























Годинник
Архів записів
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Нашому сайту

Новини фізики і науки

Фізики підтвердили існування "неможливої" форми матерії

06.12.2017

Тетракварк в поданні художника
Ілюстрація: fnal.gov

Тетракварк в поданні художника

Дві групи вчених незалежно одна від одної, ймовірно, ідентифікували загадкову форму матерії - тетракварк.

Два нових теоретичних обґрунтування існування невловимою форми матерії, яка називається тетракварк, показують, що ці частинки можуть існувати на стійкій основі, пише Science Alert.

Автори обох нових робіт провели обчислення стійкості існування частинок, що складаються з чотирьох кварків, в яких два кварка і два антикварка. Такий підхід відрізняється від раніше прогнозованих моделей, де в тетракварку було три кварки і один антикварк.

Дослідники розрахували і масу цих незвичайних елементарних частинок - вона становить 10 389 МеВ/с2. Нові розрахунки показують, що чотирикваркові частки такої маси мають існувати і досить довго, щоб їх можна було виявити в експерименті. Раніше вважалося, що маса цих часток настільки велика, що вони швидко розпадаються.

"Поки це не зовсім академічний доказ, але відкриття цілком може статися. У разі тетракварків, люди завжди можуть висувати альтернативні пояснення", - наголосив фізик-теоретик Кріс Квігг з Національної прискорювальної лабораторії Фермі.

Додамо, за сучасними уявленнями, всі елементарні частинки складаються з невеликих об'єктів, які фізики називають кварками. Протони, нейтрони та інші "важкі" частинки, які називаються баріонами, містять в собі три кварки. Менші частки, так звані мезони, містять в собі два елементи - "звичайний" кварк і антикварк, базову складову антиматерії.

Слово "кварк" було запозичено першовідкривачем цих об'єктів, британцем Маррі Гелл-Манном з роману Джеймса Джойса "Поминки за Фінегану", де в одному з епізодів чайки кричать: "Three quarks for Muster Mark!". Наразі відомо 6 різних "сортів" (частіше кажуть "ароматів") кварків.

NASA: Марсоход Curiosity нашел на Красной планете жизнь

20 декабря 2016

Марсоход Curiosity, который отправили на Красную планету эксперты из научно-исследовательского центра американского космического агентства NASA, нашел микробную жизнь.

По данным ученых, древние озера и влажная подземная среда на Марсе изменились миллиарды лет назад, создав неоднородную химическую окружающую среду. Она поспособствовала образованию микробной жизни на планете.

Примечательно, что бактерии удалось обнаружить на различных марсианских возвышениях, отметил профессор Калифорнийского технологического института в Пасадене Джон Гроцинджер.

В частности, первые бактерии были обнаружены на марсианской горе Шарп. А на гладкой поверхности марсоход практические не нашел признаков жизни. Это связано с изменениями и динамической составляющей горных пород, считают планетологи.

Curiosity четыре года изучает Красную планету, но только сейчас обнаружил признаки жизни. Откуда именно взялись обнаруженные на планете микроорганизмы, пока не ясно, передает Росбалт со ссылкой на Nation News.

Ранее сообщалось, что уничтожить жизнь на Марсе могло глобальное потепление. Дело в том, что многие образования на поверхности планеты похожи на расположенные в Аризоне (США) Гранд-Каньон, чей возраст составляет 16 млн лет. По данным ученых, эти природные объекты формировались по одной и той же схеме. Соответственно, Марс был когда-то наполнен водой, которая поддерживала жизнедеятельность организмов.

После того, как планета замерзла, а это случилось около 3,8 миллиарда лет назад, некоторые организмы могли умереть, но большинство из них продолжали свое существование. По последним данным, очередные климатические изменения планета претерпела около десяти миллионов лет назад, что и уничтожило биологические организмы.

 

Вчені заморозили світло

Зовсім нещодавно повідомлялося, що японські та російські фізики спільно працюють над уповільненням світла. Їхні австралійські колеги просунулися ще далі.

Їм вдалося створити своєрідну "пастку" для світла, для цього фізики направили пучок інфрачервоного лазера на хмару атомів наднизьких температур.

"Очевидно, нам вдалося зловити світло в пастку. Атоми поглинають частину світла, проте значна частка фотонів виявляється "замороженою" всередині хмари. Управління рухом світла важливе для створення квантових комп'ютерів. Оптичні квантові обчислення - поки справа далекого майбутнього, проте наш успішний експеримент по зупинці світла дозволив сильно просунутися уперед ", - повідомив автор дослідження Джесс Еверетт.

Астрономи знайшли ще одну Землю

 

Науковці з європейської обсерваторії ESO, розміщеної в Чилі, повідомили про відкриття планети земного типу, на якій можливе життя.

Відзначається, що вона обертається навколо зірки Проксіма Центавра, яка розташована на відстані всього чотирьох світлових років від Землі. Зважаючи на відстань до зірки, на планеті може існувати рідка вода, а як наслідок — і життя, повідомляє журнал Nature.

Проксима Центавра — це тьмяний і крихітний червоний карлик розмірами в сім разів менше Сонця і неозброєним оком його не видно. Однак, на цю зірку націлені об’єктиви багатьох наукових приладів, серед яких і 3,6-метровий телескоп обсерваторії ESO.

Підозри про наявність у Проксіми Центавра як мінімум однієї планети виникли ще в 1998 р, і хоча тоді вони не підтвердилися, згодом з’явилися нові свідчення. Астрономи на чолі з Гільема Англад-Ескудо (Guillem Anglada-Escudé) з Лондонського університету королеви Марії навіть провели кампанію Pale Red Dot, яка роз’яснює інтерес до тьмяної зірки і збирає нові дані спостережень.

— Я продовжував стежити за новою інформацією кожен день протягом перших 60 днів кампанії, — розповідає Англад-Ескудо. — Перші десять були багатообіцяючими, перші 20 підтверджували наші очікування, а за 30 днів все стало досить ясно, так що ми відразу почали підготовку публікації .

Вчені вже офіційно заявили, що їм вдалося отримати чіткий сигнал, що в Проксіми Центавра є планета, що робить повний оборот навколо орбіти за 11,2 земних дні, а її маса становить всього 1,3 маси нашої планети, а відстань до зірки набагато менше — всього 7 млн ​​км. Це не дотягує і до 5% від середньої дистанції між Землею і Сонцем, але з урахуванням слабкого світла Проксіми Центавра, на такій відстані планета потрапляє в «зону населеності» і отримує досить тепла, щоб рідка вода могла зберігатися на ній постійно і не замерзати, але й не надто багато, щоб вона випарувалася.

 

Вчені відкрили три планети, на яких можливе життя

Европейские астрономы и ученые с помощью телескопа TRAPPIST открыли три планеты с пригодными для жизни условиями.

Планеты находятся внутри так называемой "зоны жизни" — это зона вокруг светила, в которой возможно существование воды в жидком виде, а, следовательно, есть условия для зарождения живых организмов, говорится в статье, опубликованной в журнале Nature.

Как отмечается, планеты вращаются на коротких орбитах вокруг ультра-холодной карликовой звезды в созвездии Водолея, всего 40 световых годах от Земли.

Открытие удалось сделать с помощью недавно построенного телескопа TRAPPIST, установленного в чилийской обсерватории Ла-Силла. Наблюдая за тусклой звездой-карликом, получившем название TRAPPIST-1, ученые обнаружили серию характерных падений в яркости светила — обычно это происходит, когда планета загораживает собой свет звезды.

Согласно сделанным выводам, найденные планеты примерно равны Земле по массе и по диаметру. На их поверхности царят относительно низкие температуры — от 11 до 120 градусов Цельсия для первой планеты, около минус 30 — плюс 68 градусов для второй, и минус 73 — плюс 7 градусов — для третьей.

На фотографии с Марса обнаружен придавленный каменной плитой труп марсианина

1_result
Согласно одному из предположений, жизнь на Марсе была уничтожена из-за массового извержения супервулканов, раскаленная лава которых покрыла всю планету, а выбросы кардинально изменили атмосферу. Приверженцы этой версии и уфологи получили косвенное подтверждение этой версии, когда на одной из фотографий сделанных марсоходом один из виртуальных археологов обнаружил кое-то интересное. 2_resultСогласно заявлению уфологов, на фотографии можно увидеть большую плоскую каменную плиту под краем которой можно разглядеть показавшиеся из-под песка останки гуманоида, напоминающие останки жителей города Помпеи после извержения вулкана.

Уфологи считают, что на фотографии зафиксирован труп гуманоида, хорошо видны не только голова, но и рука с пальцами, часть ноги и даже участки волос. Если марсианин на самом деле погиб придавленный обрушившейся плитой либо застигнутый извержением, изучение его останков могло бы пролить свет на прошлое Марса. Однако НАСА не дало никаких комментариев касательно этой фотографии, как и многих других, так же не идет речи о получении образцов предполагаемого трупа.

Ученые объединили Плутон и Орк в одну группу карликовых планет 3 апреля в 11:07 По мнению ученых, эти тела образовались в результате столкновения на низких скоростях с другими объектами. Плутон Масса Плутона в результате столкновения с другими небесными телами почти не изменилась nasa.gov Ученые из США и Тайваня разделили карликовые планеты Солнечной системы на две группы, в зависимости от средних плотностей и соотношения размеров космических объектов и их спутников. Результаты работы ученых были опубликованы на сайте arXiv.org. К первой группе карликовых планет отнесли Плутон со спутником Харон и Орк со спутником Вант. Как считают ученые, эти небесные тела были образованы в результате столкновения на низких скоростях с другими объектами, из-за чего их средняя плотность почти не изменилась. Системы Плутон-Харон и Орк-Вант похожи тем, что центр их тяжести находится вне самих небесных тел, а размеры и массы карликовых планет можно сопоставить с аналогичными параметрами их спутников. Ко второй группе, по мнению ученых, относятся Эрида, Хаумея, Кавар и Тритон. Эти карликовые планеты потеряли значительное количество льда от своей первоначальной массы в результате столкновения с другими небесными телами или своими спутниками. Тритон, в настоящее время являющийся спутником Нептуна, отнесен учеными в этом исследовании к карликовым планетам, поскольку многими астрономами небесное тело считается захваченным планетой из пояса Койпера (расположенного на расстоянии от 30 до 55 астрономических единиц от Солнца). Ранее сообщалось о том, что ученые открыли новую карликовую планету в Солнечной системе. 2015 KH162 расположилась на расстоянии 9,3 миллиарда километров от Солнца, почти в два раза дальше, чем Плутон. Диаметр планеты составил 400-800 километров, а полный оборот вокруг Солнца она совершает за 500 лет.
Больше читайте здесь: http://zn.ua/TECHNOLOGIES/uchenye-obedinili-pluton-i-ork-v-odnu-gruppu-karlikovyh-planet-209287_.html

Астрономи  відкрили дев'ять "старших сестер" нашого Сонця

Астрономы обнаружили девять "старших сестер" нашего Солнца
Фото: nasa.gov
Гигантские звезды в 100 раз превышают известное нам светило по массе и в 30 миллионов раз - по яркости

Американские астрономы с помощью космического телескопа Хаббл обнаружили девять огромных звезд, превышающих по массе Солнце в сотню раз. Кроме того, звезды в 30 миллионов раз ярче "земного светила".

Все гиганты находятся в созвездии R136. Это самые крупные небесные тела из известных нам на сегодняшний день. Созвездие находится в туманности Тарантул, галактика Большое Магелланово Облако. Речь о том, чтобы добраться до дома гигантов не идет - находится туманность в 170 тысячах световых лет от Земли. Все звезды здесь отличаются огромным размером - яркостью и высокой температурой.

Вместе со "старшими сестрами" Солнца астрономы разглядели десятки звезд помельче. Но они по своим размерам превышают Солнце в 50 раз.

У Німеччині винайшли спосіб передачі інтернету через світло

Фізик Харальд Хаас представив прототип, що працює за допомогою світлодіодів, який у майбутньому може стати набагато швидшим за Wi-Fi

 

Физики открыли новую частицу

15 июля 2015
Изучение свойств пентакварков позволит лучше понять устройство материи

С помощью Большого адронного коллайдера впервые обнаружили пентакварк, частицу, которая состоит из четырех кварков и одного антикварка.

Пентакварки были открыты в результате столкновений протонов при энергиях до 8 тераэлектронвольт. Масса пентакварка не превышает 4,5 гигаэлектронвольт.

Ранее физики достоверно знали о существовании только адронов - частиц, которые состоят из кварков и участвуют в сильном взаимодействии, из двух кварков - мезоны, или трех - барионы.

Ученые считают, что пентакварк состоит из двух верхних кварков, одного нижнего, а также очарованного кварка, с-кварк, и антикварка.

Изучение свойств пентакварков позволит лучше понять устройство материи

Специалисты Европейского центра ядерных исследований (CERN) заявили об открытии новой частицы, названной пентакварком. Частица была открыта после проведения ряда экспериментов на Большом адронном коллайдере (БАК), об этом сообщается на его сайте.

Представитель научного коллектива Гай Уилсон рассказал о необычных свойствах открытой частицы.

"Пентакварк - это не просто новая частица. Он собирает воедино кварки, то есть фундаментальные составляющие обычных протонов и нейтронов, таким образом, который никогда не наблюдался в течение более чем 50 лет экспериментальных исследований", - сообщил ученый.

Он также отметил, что изучение свойств пентакварков позволит лучше понять устройство материи.

Большой адронный коллайдер (БАК) - самая крупная экспериментальная установка в мире - ускоритель заряженных частиц на встречных пучках, предназначенный для разгона протонов и тяжёлых ионов (ионов свинца) и изучения продуктов их соударений.

Коллайдер построен в Европейском центре ядерных исследований (CERN), находящемся вблизи Женевы, на границе Швейцарии и Франции.

У 2017 із Землею може зіткнутися астероїд

У жовтні 2017 року Землі загрожує зіткнення з астероїдом, що може спричинити значний руйнівний вплив.

Про це заявила науковець Джудіт Ріс з обсерваторії Макдональд Техаського університету, яка виявила космічний об'єкт, інформує британське видання Mirror.

«Ширина астероїда 2012 TC4 (так названо об'єкт - Ред.) становить близько 40 м, і його падіння може викликати ще більший хаос, ніж у лютому 2013 року в Росії, коли госпіталізували більш як 1200 людей», - йдеться у повідомленні.

Зараз вчені вивчають траєкторію руху космічного об'єкта. «Існує один на мільйон ймовірність того, що він може влучити в нашу планету», - переконаний представник Європейського космічного агентства Детлеф Кошний.

На Марсі виявлені весняні струмки?

Спостереження, виконані американським космічним апаратом Mars Reconnaissance Orbiter, змусили вчених НАСА припустити наявність на Марсі весняних струмків.

Темні утворення довгастих контурів з'являються і подовжуються на деяких марсіанських схилах з кінця весни до початку осені, зникають взимку і потім повертаються знову. Дослідники прослідили сезонні зміни цих смуг на декількох крутих схилах в середніх широтах південної півкулі Марса.

"Деякі аспекти спостережень залишаються загадкою. Краще пояснення на даний момент – це потоки солоної води", – говорить Альфред Макьюен з Університету Арізони (США), головний дослідник експерименту HiRISE і провідний автор роботи, опублікованої в журналі Science.

Солоність знижує температуру замерзання води. Навесні і влітку на поверхні Марса і відразу під нею досить тепло, щоб солона вода залишалася в рідкому стані. Видно, рівень її солоності приблизно відповідає солоності земних океанів.

На користь того, що це вода, говорять декілька фактів. У теплу пору року темні смуги збільшуються в довжину, тобто неначе течуть все далі під гору, досягаючи деколи декількох сотень метрів. Завширшки вони займають всього 0,5-5 метрів, тобто ці утворення значно вужчі ярів. До того ж яри поширені на схилах, звернених до полюсів, тоді як патьоки віддають перевагу теплішим, екваторіальним схилам. У ряді місць виявлено більше тисячі таких струмків.

Для рідкого вуглекислого газу в цей період і на цих широтах дуже тепло, а для прісної води – дуже холодно. До того ж сольові відкладення на більшій частині Марса свідчать про те, що солона вода була звичайним явищем в давнину.

Сезонність, географічний розподіл і зміна яскравості ліній змушують припустити, що в процесі їх утворення беруть участь леткі речовини, але безпосередньо жодне поки що не виявлене.

Дані спектрометра CRISM не виявили води на поверхні – вона могла просто висохнути. "Смуги виглядають темними зовсім не через те, що вони вологі, у цього можуть бути інші причини", – відзначає Альфред Макьюен. Потоки могли змінити зернистість або шорсткість поверхні. Але тоді незрозуміло, чому лінії стають світлішими з падінням температури. "Вважаю, це одна з тих таємниць, які розгадуються шляхом спостережень і лабораторних експериментів", – переконаний фахівець.

05.08.2011

Цибуля сприяє омолодженню мозку

Вчені з Японії та Франції вивчили корисні властивості цибулі. Виявилося, що цей овоч не тільки рятує організм від хвороботворних мікробів і вірусів, але і допомагає очищати і омолоджувати клітини головного мозку.
Вплив на мозок виявляється за рахунок активних сірчаних сполук, що містяться в цибулі. Потрапляючи разом із кров'ю до клітин мозку, ці речовини очищають їх, завдяки чому і виникає омолоджуючий ефект. Вчені вважають, що це благотворно впливає на інтелектуальні можливості людини, в тому числі на пам'ять. Поліпшується і емоційна сфера.
Раніше дослідження довели, що вживання цибулі здатне попереджати розвиток раку молочної залози.
06.02.2014

Американські вчені визначили найкорисніші продукти для мозку

Американські вчені підкреслили, що інтелект потрібно розвивати, але для цього необхідно правильно харчуватися.
Найбільш корисним продуктом для мозку виявилася жирна риба. Вона містить величезну кількість кислоти омега- 3. Ця речовина провокує формування в мозку сірої речовини. Фахівці рекомендували вживати жирну рибу два рази на тиждень.
Трохи менш корисними виявилися молочні продукти. Речовини, що входять до їх складу, відмінно засвоюються клітинами, сприяючи поліпшенню обміну речовин. Це позитивно впливає на інтелект людини. Такий ефект підтвердили численні експерименти.
Бобові постачають організм вітаміном В і фолієвою кислотою. Вони не позначаються на показниках інтелекту, оскільки мають іншу функцію. Бобові сприяють поліпшенню пам'яті.
Томати містять антиоксидант лікопін, що пригнічує негативний вплив, який чиниться на мозок вільними радикалами. При цьому термічна обробка лише збільшує вміст лікопіну в томатах. Речовина очищає організм і оновлює клітини.

Школяр з Одеси винайшов електронні очі для незрячих

Орієнтуватися без сторонньої допомоги у великому мегаполісі сліпому допоможе спеціальний пристрій "Ай-Хелп". Його автор – 14-річний школяр з Одеси Борис Чубін – став переможцем українського конкурсу серед інноваційних проектів, повідомляє ICTV.
Пристрій у вигляді наручного годинника не лише підкаже незрячому куди йти, але й сам визначить, у який саме тролейбус чи маршрутне таксі потрібно сісти і навіть зісканує – чи правильно дали решту в магазині. Окрім цього, прилад постійно стежитиме станом здоров’я свого власника.
"Якщо раптом у сліпої людини різке погіршення здоров'я, наприклад, він вдома і йому дуже погано, то він просто може натиснути на кнопку SOS і вона викличе виключно швидку допомогу", – розповідає Борис Чубін, автор інноваційного проекту
Після перемоги на конкурсі проектів школяр, замість уроків у школі, ходить на зустрічі з інвесторами, часто їздить на презентації. Хлопцеві довелося вивчити мікроекономіку, бізнес-планування, інвестиційний менеджмент.
На програмування та виготовлення прототипу гаджета потрібен рік, після чого його тестуватимуть. Проект має комерційне майбутнє, про це свідчить зацікавлення "винаходом" серйозних іноземних інвесторів. Втім про гроші юний геній поки не думає, нині в нього нова ідея – створення спеціального голосового чату для незрячих.

10.12.2013 16:06, за матеріалами: ICTV

На Рівненщині працюють над створенням єдиного в Україні музею Першої світової війни

 

Тетяна ІЛЬНИЦЬКА, Рівне. Фото надано автором
 
 
 
Його розмістять в автентичному приміщенні, яке пережило події тих часів — у Тараканівському форту. Споруда є унікальною. Схожі оборонні об’єкти можна знайти лише у Франції. Тим часом це архітектурне диво у Тараканові спорудили ще за часів Російської імперії для укріплення кордонів. Нині ж у стінах форту, яким понад сто років, планують розмістити виставкові зали. Там демонструватимуть світлини, зброю, мапи та інші експонати періоду Першої світової війни. Тут також будуть збиратися реконструктори, які відтворюватимуть сюжети історичних подій. Ініціатором створення музею є обласна влада. Його мають намір відкрити 2014 року.Тим часом про історію та легенди Тараканівського форту мандрівникам, які люблять такі екзотичні місцини, розкажуть вже нині.

ТАРАКАНІВСЬКИЙ ФОРТ ПОБУДОВАНО ТАКИМ ЧИНОМ, ЩО СЬОГОДНІ НЕОБІЗНАНІ МАНДРІВНИКИ МОЖУТЬ ПРОЙТИ ПОВЗ ЙОГО СТІНИ Й НЕ ПОМІТИТИ ЦЬОГО

«Цю оборонну споруду здали в експлуатацію в 1890 році, будували 15 років і витратили майже 66 мільйонів царських рублів», — розповідає «хранитель» форту та його дослідник Олександр Махновець. При будівництві цього архітектурного дива вперше використали цемент. Форт був обладнаний за останнім на той час словом науки і техніки — електрикою, телефоном і телеграфом. Він був однією з трьох грандіозних оборонних споруд Російської імперії. Однак коли укріплення добудували, виявилося, що гострої необхідності в цьому нема. Тому за першим призначенням оборонну споруду так і не використали. Хоча тут деякий час перебували і російські, й австрійські, й німецькі війська. А в період Першої світової війни у форту велися локальні бої, пояснив Олександр Махновець.

Тараканівський форт побудований таким чином, що сьогодні необізнані мандрівники можуть пройти повз його стін і не помітити цього. З висоти пташиного польоту ця оборонна споруда дещо нагадує кратер вулкана, заглиблений у землю. Щоправда, у формі трапеції. Свого часу, щоб замаскувати стіни оборонної споруди, привезли спеціальні рослини — екзотичні для цієї місцевості.

«Форт займає площу майже 4 га. Він має декілька рівнів — дві наземні, а решта — підземні. Скільки поверхів знаходиться під землею, невідомо. Це варто визначати за глибиною облаштованих у форту колодязів, призначених для зберігання зброї. А деякі з них можуть сягати 30 й більше метрів, — пояснив Олександр Махновець. — Необізнані мандрівники можуть і заблукати у лабіринтах форту, тому ліпше ходити із провідником. Тут є кругла кімната із колоною посередині. Якщо потрапити сюди без ліхтарика, дуже легко, не зорієнтувавшись, заблукати у просторі й годинами ходити навколо колони. До речі, тоді відчуття таке, ніби піднімаєшся пологим схилом угору. Насправді ж знаходишся на місці».

Тараканівський форт зберігає чимало загадок, що лише додають йому колориту. Насправді ж він будувався як військове містечко зі своїми вулицями, казармами, кухнею, хлібопекарнею, лазаретом, навіть в’язницею. Була тут і церква. Побачити приміщення, де вона знаходилася, можна й нині.

«Кажуть, що у підземеллях форту досі зберігається електрогенератор. Мовляв, якщо прикласти вухо до підлоги, то можна почути, як він працює. Насправді ж поряд проходить залізниця, тож джерелом звуку є потяги, — коментує місцеві легенди Олександр Махновець. — Ще існує історія про те, що у форт заїхала колона танків, яка тут і залишилася. Але, очевидно, техніка виїхала іншим ходом оборонної споруди».

Ці та інші оповіді зможуть почути відвідувачі майбутнього музею Першої світової війни. Для них планують розробити різнопланові маршрути оборонною спорудою, враховуватимуть і рівень складності. Такий заклад стане найдоречнішою локацією на форту, переконаний заступник голови Рівненської облдержадміністрації Олексій Губанов. Водночас для мандрівників тут хочуть облаштувати і інфраструктурний об’єкт — пункт харчування, певна річ, стилізований.