Субота, 04.05.2024, 13:55
Форма входу
Меню сайту
Категорії розділу
Фізика 9 клас [103]
Фізика 10 клас [105]
Фізика 11 клас [69]
Астрономія [79]
Коледж [29]
Документація на кабінет [7]
Розробки уроків [1]
Позакласна робота [18]
Роботи учнів [1]
Корисні посилання [6]
Різне [25]
Фото [9]
Методика [4]
Пошук
Друзі сайту




























Годинник
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Нашому сайту

Каталог статей

Головна » Вчитель » Позакласна робота

Вечір цікавих запитань і відповідей

ЗАПИТАННЯ
    ВІДПОВІДІ

  1. Вантажна машина з великим ящиком у кузові має проїхати крізь дуже низькі ворота. Вантаж – ящик на кілька сантиметрів вищий за верхню перекладку воріт. Але шофер знайшов вихід, і через кілька хвилин машина з  ящиком, пройшла низькі ворота і вже була в дворі. Що зробив шофер?

    Відповідь. Шофер трохи випустив повітря з балонів, машина трохи осіла, вантаж опустився.

1.    Необхідно охолодити кувшин молока. Як швидше охолоне молоко: якщо кувшин поставити на лід, чи положити лід на кувшин?
    1.    Молоко охолоне швидше, якщо лід покласти на кувшин, тому що, охолоджуючись на поверхні, молоко буде замінюватись теплим молоком, яке буде підніматись знизу.
2.    До певної температури нагріті три казани різної форми: перший — округлої форми, другий — конусної, третій — циліндричної. Який з них буде охолоджуватись повільніше?    2.    Той, у якого поверхня найменша, округлої форми.
3.    Де на земній поверхні магнітна стрілка показує на північ обома кінцями?    3. На південному полюсі, тому що другого напрямку від південного географічного полюса нема,—кругом нього скрізь північ.
4.    Рядом лежать дві однакові за зовнішнім виглядом металеві палички. Палички одна до одної притягуються. Як, не користуючись сторонніми предметами взнати, чи обидві палички намагнічені, чи тільки одна. І яка саме?    4.    Потрібно кінець однієї прикласти до середини другої; та паличка, яка є магнітом, притягне до себе другу. Немагнітна паличка притягувати до себе середину магнітної не буде.
5.    Чи можна електромагнітним підйомним краном піднімати розжарені болванки?    5.    Можливо, тільки до певної температур, тому що розжарене залізо губить свої яскраво виявлені магнітні властивості. Нагрітий до 800° магніт втрачає магнітні властивості.
6. Чи можна загартувати хімічно чисте залізо?    6.    Ні, тому що чисті метали в порівнянні з сплавами не піддаються гартуванню.
7.    Ми часто називаємо металами сталь, чавун, бронзу, латунь, ніхром. Чи вірно це?    7.    Ні, бо це будуть сплави: сталь і чавун сплави чистого заліза та вуглецю; бронза — міді з оловом, свинцем або алюмінієм; латунь — міді з цинком; ніхром — нікелю з хромом.
8.    Яка вода швидше закипить при одній і тій же початковій температурі  — сира чи кип'ячена?    8.    Сира, тому що в ній розчинена більша кількість повітря, наявність якого знижує температуру кипіння води.
9.    Дві однакові посудини, наповнені водою до краю, поставлені на терези. В одній з них плаває шматок дерева. Яка посудина буде важча?    9.    Вага буде однакова, тому що плаваюче тіло витісняє стільки рідини, скільки важить само. (Закон Архімеда)
10.    Чи вірно те, що заєць, не повертаючи голови, бачить предмети, які знаходяться позаду?    10. Вірно, тому що обидва поля зору його ока змикаються спереду і ззаду. Зате заєць не бачить того, що безпосередньо знаходиться перед його мордою; йому приходиться, щоб бачити зовсім близький предмет, повертати голову набік.
11.    Який звук розповсюджується швидше — високої чи низької частоти?    11. Швидкість розповсюдження звуку не залежить від його частоти, бо на віддалі музика оркестру звучала б фальшивою.
12.    Що рухається швидше: гвинтівочна куля, чи звук пострілу?    12.    Гвинтівочна куля рухається швидше. Гвинтівка надає кулі швидкість майже втроє більшу, ніж швидкість звуку в повітрі. Швидкість кулі досягає біля 900 м/с, а швидкість звуку в повітрі при 0' дорівнює 332 м/с.
13.    Як утворюються бурульки з льоду, що звисають з дахів?    13.    На частину даху, звернуту в бік сонця, сонячне повітря падає під кутом, що наближається до прямого. Тут сніг нагрівається і починає танути. Крапля води звисає з даху. Але під дахом температура нижча нуля і крапля замерзає. На краплю, що замерзла, стікає друга, третя і т. д. Так утворюється невеликий  льодовий горбочок. Кожен день він потроху росте, нарешті утворюється велика бурулька.
14.    Чи однакова потужність автомашини, яка працює з глушителем і яка працює без глушителя?    14.    Потужність машини, яка працює з глушителем, менша, тому що спрацьовані гази, які вилітають при випуску, зустрічають опір перегородок глушителя, на > що витрачається частина потужності двигуна.
15.    Чи може олово захворіти чумою?    15.    При температурі нижче 20 морозу біле олово змінює свій кристалічний стан, перетворюється в сіре олово і розпадається на порошок. Це явище називають «олов'яною чумою».
16.    Чому кип'яток гасить вогонь краще, ніж холодна вода?    16.    Кип'яток зразу забирає від полум'я теплоту пароутворення. Крім того, він перетворюється в водяну пару значно швидше, ніж холодна вода. Водяна пара, окутуючи палаючий предмет, відтісняє від нього повітря, а без повітря горіння неможливе.
17.    Яка трава швидше висохне: скошена на лузі, чи скошена в лісі?    17.    На лузі. В лісі температура нижча і рух повітря менший, ніж у полі.
18.    Чи можна і як, не маючи паяльника, спаяти з’єднання двох проводів?    18.    На листок станіолю покласти стружок олова (припою), додати невелику частину каніфолі в порошку і обгорнути зачищені і скручені кінці проводів станіолем так, щоб вміст приблизно рівномірно розподілився і міцно охопив місце спаю. За допомогою спиртівки або тампона вати, насадженого на паличку і змоченого спиртом, нагрівати з'єднання проводів доти, поки не припиниться виділення газів каніфолі, що горить. Після того, як місце спаю остудиться, станіоль зняти і перевірити, чи вдало спаяне з'єднання. Цей спосіб зручний для випадків, коли місце спайки знаходиться у незручному для звичайної пайки положенні. Другий спосіб: занурити на кілька секунд припорошену каніфоллю і добре зачищену скрутку проводів у розтоплене олово. Цей спосіб зручний тоді, коли треба спаяти велику кількість шматків проводів.
19.    Чому телефонні і телеграфні проводи при підвішуванні їх на стовпах не натягуються туго?    19.Туго натягнуті проводи при великих морозах звужуються, що може привести до обриву проводів.
20.    У якому чайнику швидше закипить вода— темному, брудному, чи в блискучому?    20.    У блискучому, тому що його поверхня випромінює меншу кількість невидимих теплових променів в оточуючий простір.
21.    Чому велику спеку важче переносити у болотистих місцях?    21.    Відбувається сильне випаровування в повітрі буде багато водяної пари, яка містить велику кількість тепла.
22.    Чому внутрішні стінки біноклів, підзорних труб і інших оптичних приладів покриваються чорною фарбою?    22.    Стінки цих приладів покриваються чорною фарбою для того, щоб вони не відбивали світлових променів і не давали відблисків.
23.    Чи однаковий к. к. д. трактора на таких роботах: 1. Оранка парів. 2. Снігозатримання?    23.    К. к. д. трактора на снігозатриманні буде нижчий, тому що втрати теплоти при низькій температурі більші.
24.    Для чого розрізують картоплю, цибулю та інші овочі, призначені для сушіння?    24.    Площа випаровування збільшується і сушіння відбувається швидше.
25. Чому борти криголама роблять похилими?    25.    Така форма бортів криголама сприяє тому, що при стискуванні їх кригою корпус криголама не роздавлюється, а виштовхується вверх.
26.    Чим відрізняються зірки від планет?    26.    Зірки — це небесні тіла з розжареного газу,які самі світяться. Температура їх поверхні вимірюється тисячами градусів. Планети — холодні і темні кулі. Світли¬ми планети виглядають тому, що їх освіт¬лює Сонце.
27.    Чому загострені предмети колючі?    27.    Тому, що на їх вістрях мала площа опо-ри, великий тиск. По цій же причині гост-рий ніж ріже краще ніж тупий.
28.    Якщо запалену свічку накрити склом від гасової лампи — вона погасне. А що потрібно зробити, щоб свічка горіла?    28.    Необхідно в верхню частину скла вставити паперову стрічку завширшки діаметру скла і завдовжки 10—12 см. В цьому випадку з одного боку будуть виходити продукти згоряння, з протилежного—надходити свіже повітря.
29.    Чому політ сови буває майже безшумним?    29.    Політ сови буває безшумним, дякуючи надзвичайно м'якому оперенню, а також закругленню вершин махових крил.
30.    Чому міцну сірчану кислоту зберігають в залізній тарі, а розбавлену в скляній?    30.    Міцна сірчана кислота при звичайній температурі майже не діє на метали і її можна зберігати в залізному посуді. Розбавлена сірчана кислота дуже діє на залізо, а тому її зберігають в скляному посуді.
31.    Які метали мають магнітні властивості?    31.    Залізо, нікель, кобальт, рідкий метал гадоліній і сплави цих металів.
32.    Чому високо в горах особливо добре загоряти?    32.    Чим більш розріджене і чистіше повітря, тим більше проходить крізь нього ультра-фіолетових променів і тим сильніша їх дія. Високо в горах повітря значно рідше і чистіше, ніж внизу.
33. Чи можливий випадок, коли б металева ложка розплавилась в склянці гарячого чаю?    33.    Можливий. Ложка була виготовлена з легкоплавкого сплаву, наприклад, з сплаву Вуда (сплав вісмуту, свинцю, олова і кадмію).
34.    У циліндрі потрібно просвердлити отвір для осі. Як визначити центр кола — основи циліндра, маючи олівець і прямокутний трикутник?    34.    Вписати в коло два прямокутних трикутники так, щоб їх гіпотенузи перетинались. Точка перетину гіпотенуз і буде центром кола.
35.    Чому, коли з'єднати перегорівшу спіраль електричної плитки, зачепивши один перегорівший кінець за другий, то з'єднане місце розжарюється більше, ніж інші частини спіралі?    35.    В тому місці, де один кінець зачеплений за другий, з'єднання буде нещільним. Тому опір тут буде набагато більший, ніж в самій спіралі. В цьому місці спіраль знову перегорить.
36.    Під час роботи юний технік обломив хвостик спірального свердла. Не маючи іншого свердла, він спробував закріпити в патроні дреля уламок різальної частини свердла, але даремно. Що треба було зробити?    36.    Трикулачковий патрон закріплює надійно тільки циліндричні або грановані тіла, з числом граней кратним трьом, тобто тригранні, шестигранні і т. д. Робоча частина свердла має іншу форму — форму скрученої по подовжній осі пластинки. Тому тій частині уламка свердла, яка утримується кулачками патрона, треба надати форму, близьку до циліндричної, для чого вздовж канавок свердла укласти шматочки дроту по діаметру глибина канавки. Краще взяти один шматочок дроту, обігнувши ним свердло з боку злому.
37.    Яка рослина, що служить сирцем для виготовлення тканин і дуже поширена в Рівненській області, цвіте тільки пів дня?    37.    Льон. Він цвіте тільки півдня, потім замість квітів у нього появляються зелені коробочки з насінням.
38.    Юний технік, бажаючи одержати вузьку і тонку штабку (полоску) розплющував молотком кусок залізного дроту. Робота виявилась марною, бо штабка одержала подовжню тріщину Що треба було зробити, щоб уникнути цього?    38.    У процесі розклепування дроту його необхідно 1-2 рази відпалити, тобто нагріти до червоного жару і повільно остудити. Відпал усуне напруження, яке виникає в металі при розклепуванні.
39.    Чому в каструлях не утворюється такий накип, як в чайниках і самоварах?    39.    В каструлях також утворюється слій накипу, але він буває порівняно невеликий, тому що солі, що виділяються при кипінні води, осідають в основному  на продуктах, які варяться в каструлі.
40.    Чому вода в чайнику з накипом закипає повільніше?    40.    Накип — поганий провідник тепла, тому наявність його уповільнює надходження тепла до води.   
41.    Чому невеликі легкі мости через канави і малі річки роблять в більшості не плоскими а випуклими?    41.    Така форма мостів значно збільшує міцність, тому що в цьому випадку окремі елементи мосту працюють головним чином не на злом, а на стиск або розтяг.
42.    Чому верхню частину зубила (головку) роблять завжди вужчою і трохи випуклою? Адже по більшій площі бити зручніше?    42.    Така форма ударної частини зубила забезпечує напрям сили удару вздовж осі зубила і його стійкість під час рубання.
43.    Чому проводи електропередачі в приміщенні ізольовані, а на стовпах ні?    43. Зовні проводи електропередачі доторкуються фарфорових ізоляторів і оточені повітрям, яке не проводить електричного струму. Тому такі проводи не потребують ізоляції. Проводи, які служать для проводки в приміщенні, повинні бути покриті ізоляцією, тому що вони можуть доторкатись до стін, стелі і інших предметів, які проводять струм.
44.    Чому не можна починати пиляти ножівкою метал з гострого ребра заготовки?    44. Під час руху ножівки по ребру металевої заготовки зусилля різання припадає на один-два зуби полотна ножівки. Зуби ножівки можуть не витримати напруження і зламатись.
45.    Чому дорівнює одиниця тиску в системі СГС?    45. Одиниця тиску в системі СГС є 1 бар
1 бар=10 н/см2=106дн/см2 Таке визначення бара було прийняте в СРСР в 1955 році і зафіксоване по ГОСТу 7664-55 ! дн/см2=10 ~< бар.
(Журнал № 5 «Фізика в школі» за 1961 рік. ст. 101).
46.    На чашці чутливих терезів в скляному посуді зрівноважено 10 кг. керосину. Чи порушиться рівновага, якщо керосин на-гріти на 50°С?    46. Рівновага порушиться, тому що при нагріванні об'єм керосину збільшується, отже витісниться певний об'єм повітря. По закону Архімеда вага керосину зменшиться на вагу додатково витиснутого ним повітря.
47.    Чому ракета-носій «випереджувала» перший штучний супутник Землі?    47.    Ракета, маючи майже однакову швидкість з супутником, знаходилась нижче від нього. Тому період її обертання був менший.
48. Чи можна так запустити супутник, щоб він весь час знаходився над одним і тим же пунктом Землі?    48.    Можна. Для цього необхідно, щоб період обертання супутника дорівнював періоду обертання Землі навколо своєї осі. При цьому супутник повинен також знаходитись над одним із пунктів земного екватора.
49.    Електрична лампочка потужністю 150 Вт горить ясніше, ніж лампочка в 75 Вт. Чому ж електрична плитка в 600 Вт дає зовсім мало світла?    49.    Плитка має властивість більшої тепловіддачі. Тому вона не нагрівається до температури накалу волоска лампочки.
50.    Де і чому полярний день довший—на північному чи на південному полюсі?    50.    На північному полюсі полярний день довший, тому що в період між 21 березнем і 23 вереснем Земля по орбіті рухається повільніше, ніж між 23 вереснем  і  21 березнем.
51. Чому в термосі гаряча вода не охолоджується, а холодна не нагрівається?     51. Безповітряний прошарок між стінками термоса має малу теплопровідність, тому зовнішня температура не впливає на його вміст.
52. Яка вода швидше закипить при одній і тій же самій початковій температурі - сира чи кип'ячена?   52. Сира, тому, що в ній розчинена більша кількість повітря, наявність якого знижує температуру кипіння води.
53. Дощ іде давно, і на поверхні води утворилися бульбашки, які довго плавають, не лопаючись. Це вірна прикмета того, що непогода швидко не закінчиться. Як це пояснити з токи зору фізики?   53. При випадковому дощі в повітрі мало водяної пари, і вологі стінки бульбашок швидко висихають та лопаються. При тривалійй непогоді в повітрі багато водяної пари, і висихання проходить повільно, бульбашки тримаються довше.
54. Де легше забезпечити м'яку посадку автоматичної міжпланетної станції на поверхню Місяця чи на поверхню Землі?   54. На поверхню Землі, бо можна використати явище гальмування в земній атмосфері. На Місяці атмосфери практично немає.
55. Чому розплавлений жир на поверхні води плаває кружечками?  55. Внаслідок сил поверхневого натягу.
56. Чи можна для міжпланетних польотів використати двигуни внутрішнього згорання? 56. Ні, тому що для його роботи потрібне повітря, якого нема в космічному просторі.
57. Чим пояснити, що у хмарну погоду звук в повітрі поширюється значно краще, ніж у суху?  57. Тому що вологе повітря має меншу густину, ніж сухе.

Категорія: Позакласна робота | Додав: Yanok2524 (31.12.2013)
Переглядів: 4230 | Коментарі: 1 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: