П`ятниця, 26.04.2024, 06:56
Форма входу
Меню сайту
Категорії розділу
Фізика 9 клас [103]
Фізика 10 клас [105]
Фізика 11 клас [69]
Астрономія [79]
Коледж [29]
Документація на кабінет [7]
Розробки уроків [1]
Позакласна робота [18]
Роботи учнів [1]
Корисні посилання [6]
Різне [25]
Фото [9]
Методика [4]
Пошук
Друзі сайту




























Годинник
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Нашому сайту

Каталог статей

Головна » Вчитель » Фізика 10 клас

Урок 19н. Гравітаційна взаємодія. Закон всесвітнього тяжіння. Сила тяжіння.

1.Усі тіла Всесвіту схильні до взаємного притягання.
2.Взаємодію, властиву всім тілам Всесвіту і яка виявляється в їх взаємному притяганні одне до одного, називають гравітаційною, а саме явище всесвітнього тяжіння - гравітацією.
3.Гравітаційна взаємодія здійснюється за допомогою гравітаційного поля.
4.Гравітаційне поле існує навколо будь-якого тіла. Особливістю його є всепроникна здатність. Від нього не можна захиститись.
5.Ньютон встановив закон всесвітнього тяжіння: сила гравітаційного притягання будь-яких двох частинок прямо пропорційна добутку їх мас і обернено пропорційна до квадрата відстані між ними.
6.Цей закон справедливий для розрахунку сили взаємодії і кулястих тіл, де r - відстань між їх центрами.

Гравітаційна взаємодія - це взаємодія, яка є властивою всім тілам у Всесвіті та виявляється в їхньому взаємному притяганні одне до одного. 

Величина сили тяжіння не однакова в різних точках замної кулі. Найбільша сила тяжіння виявляє поклади цінних руд. Це використовують геологи. Дороги в пустинях, по яких йшли каравани через піски в степах з точністю відповідали лініям з найменшою силою тяжіння. А нічні стоянки караванів розміщались в зонах перетину гравітаційних полів.

 Задачі.

1. Визначити першу космічну швидкість біля поверхні Місяця. Діаметр Місяця 3520 км, прискорення вільного падіння на його поверхні 1,6 м/с2

2. Коли найкраще встановлювати спортивні рекорди - вдень ччи вночі, при світлі Місяця?

Відповідь. Учені довели, що всі предмети, освітлені Місяцем, втрачають у своїй масі кілька міліграмів під впливом місячного притягання. Отже, міркуючи теоретично, вночі, при Місяці, найлегше встановлювати рекорди з бігу, стрибків, метання тощо 

  1. З того часу як людство почало освоювати зоряний простір - а освічені люди ще до Джордано Бруно, Галілео Галілея та Миколи Коперника розуміли, що Земля крутиться у Всесвіті, а не тримається на трьох китах, - космос вабить до себе нових дослідників.
  2. Про космос глибоко замислювались і Гітлер, і Черчілль, і Сталін.
  3. І сьогодні в країнах, що використовують досягнення практичної космонавтики, вирішуються актуальні проблеми астрономії та астрофізики, економіки й інформатизації, навігації та створення передових видів озброєння.
  4. Хто володіє космосом - володіє світом!
  5. Гітлер "хворів" на космос. Але всі космічні дослідження в гітлерівській Німеччині були ретельно законспіровані. В 1990 році льотчик Ганс Х., а в 2000 році Рауль Штрайхер заявили що вони є космонавтами № 1 і побували на орбіті в 1943 та 1945 роках відповідно.
  6. СРСР найперше в космос спровадили жаб'ячу ікру, лабораторних мишей, гриби й кукурудзу.
  7. В листопаді 1957 року в космос "поїхала" собака Лайка - перша жива істота, виведена на орбіту Землі. Як і багато інших тварин у космосі, собака загинула під час польоту - через 5-7 годин після старту вона померла від стресу і перегріву. Проте радянські офіційні особи стверджували що Лайка прожила необхідний термін.
  8. 28 липня 1960 року корабель-супутник з піддослідними тваринами на борту (собаки Чайка і Лисичка) внаслідок аварії ракети-носія на орбіту не вийшов.
  9. 1 грудня 1960 року четвертий корабель-супутник здійснив успішний орбітальний політ. Однак через аварію в роботі гальмівної установки й спуску в нерозрахованому районі, апарат з собаками Бджілка і Мушка був підірваний. 22 грудня 1960 року відбувся запуск п'ятого корабля. Аварія ракети на пізньому етапі запуску призвела до аварійного відокремлення апарата з собаками Комета і Шутка. Успішний запуск корабля-супутника відбувся 19 серпня 1960 року. На його борту були 2 лабораторні пацюки, 13 білих мишей, 287 плодових мух-дрозофіл і 2 собаки Білка і Стрілка. У космосі померли всі, крім собак. Білка і Стрілка впорались зі складним завданням, зробили 17 витків, і повернулись на Землю.
  10. Усього в космосі побувало 47 собак. 20 з них загинули. Вони озивались на клички: Лисиця і Дезік, Мішка і Чижик, Рита і Кнопка, Бульба і Пальма, Пушок і Лисичка...
  11. У Стрілки після польоту в космос народилося 6 щенят. Одне з них Микита Хрущов подарував Дружині Джона Кеннеді - Жаклін. Так у Білому домі з'явилась підмосковна дворняжка, дочка Стрілки - Пушинка.
  12. Невесні 1961 року в космос полетіла дворняжка Чорнушка та якийсь Іван Іванович - манекен у жовтогарячому скафандрі. Вони благополучно повернулись на землю. І ось тільки тоді настала черга Юрія Гагаріна.
  13. Після людей, які зіштовхнулися з багатьма фізіологічними проблемами, у космос відправили людиноподібних мавп. Примати допомгли вченим розробити комплекс профілактичних заходів для адаптації людини до роботи в невагомості. У космос літали 12 мавп. У грудні 1983 року в космос полетів "Космос-1514" на борту з мавпами Абреком і Біоном. 29 грудня 1992 року відправилися полетіли мавпи Кроша і Єроша в окремих капсулах. Було встановлено, що людина може тривалий час перебувати  в умовах космічного польоту.
  14. Літо 1984 року. Йшов 155-й день польоту екіпажу "Салют -7". Раптом станцію залило жовтогарячим світлом. Подумали що пожежа. Командир корабля Олег Атьков і космонавти Володимир Соловйов і Леонід Кизим побачили в ілюмінаторі обличчя 7 янголів, які супроводжували їх 10 хвилин. На 167-й день, коли до них приєднались Світлана Савицька, Ігор Вовк і Володимир Джанібеков знову появились 7 янголів. Розповідати про це на землі заборонили.
Категорія: Фізика 10 клас | Додав: Yanok2524 (03.01.2020)
Переглядів: 1160 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: