Неділя, 19.05.2024, 20:46
Форма входу
Меню сайту
Категорії розділу
Фізика 9 клас [103]
Фізика 10 клас [105]
Фізика 11 клас [69]
Астрономія [79]
Коледж [29]
Документація на кабінет [7]
Розробки уроків [1]
Позакласна робота [18]
Роботи учнів [1]
Корисні посилання [6]
Різне [25]
Фото [9]
Методика [4]
Пошук
Друзі сайту




























Годинник
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Нашому сайту

Каталог статей

Головна » Вчитель » Астрономія

Урок 12н. Тема2. Вимірювання небесних тіл. Методи астрономічних досліджень.

1. Між фізикою та астрофізикою є багато спільного - ці науки вивчають закони світу. Але є і різниця - фізики можуть перевірити розрахунки за допомогою відповідних експериментів, а астрономи вивчають космічні обєкти за їхнім випромінюванням.
2. Астрофізика вивчає будову космічних тіл, фізичні умови на поверхні й всередині тіл, хімічний склад та джерела енергії.
3. Атоми можуть випромінювати і поглинати енергію електромагнітних хвиль. Для розрахунків інтенсивності випромінювання ввели поняття чорного тіла, яке  може ідеально поглинати і випромінювати електромагнітні коливання в діапазоні всіх довжин хвиль.
4. Чорне тіло поглинає всю енергію, яка падає на його поверхню, і всю енергію перевипромінює  в навколишній простір в іншій частині спектра.
5. В залежності від температури поверхні, зорі є червоні (3000 К), жовті (5800 К) і сині (12000 К).
6. Роздільна здатність ока людини - це спроможність розрізняти обєкти певних кутових розмірів, не перевищує 1 мінуту дуги. Чутливість ока визначається порогом сприйняття окремих квантів світла. Чутливість найбільша в жовто-зеленій частині спектра. Ми можемо реагувати на 7-10 квантів, які потрапляють на сітківку за 0,2-0,3 с.
7. В 1609 році Галілео Галілей вперше поглянув на небо у власний телескоп.
8. Галузь астрономії, яка вивчає Всесвіт у видимому світлі, називається оптичною.
9. З радіохвиль, інфрачервоного, видимого, ультрафіолетового, рентгенівського та гамма-випромінювання крізь товщу атмосфери до Землі доходить видиме світло з довжиною хвиль від 390 до 760 нм, радіохвилі від 0,01 см до 30 м та інфрачервоні промені довжиною 0,75 - 5,2 мкм і вибірково в довжинах хвиль 8,2 - 22 мкм.
10. Важливу інформацію про події за межами Землі доносять до нас потоки космічних променів і нейтрино. Космічні промені в основному складаються з протонів - ядер водню, електронів, ядер гелію і ядер важчих хімічних елементів. Нейтрино - це частинка, яка має неймовірну проникну здатність, бо майже не взаємодіє з речовиною, і здатна проходити крізь тверде тіло  навіть легше, ніж світло крізь скло.
11. Телескоп має три призначення: збирати випромінювання на приймальний пристрій; будувати зображення обєкта чи певної ділянки неба; збільшувати кут зору, під яким спостерігаються небесні тіла.
12. Оптичні телескопи складаються з: обєктива, тубуса, монтування і окуляра.
13. Першими були збудовані лінзові телескопи-рефрактори (на заломленні світла).
14. Пізніше астрофізики почали користуватись дзеркальними телескопами-рефлекторами. Перший такий телескоп з діаметром ввігнутого дзеркала з бронзи 2,5 см (з інших джерел 3,7 см)  побудував І.Ньютон.
15. Дуже зручними в користуванні стали алюмінійовані телескопи системи Кассегрена. На заміну системі Кассегрена прийшла телескопічна система Річі-Кретьєна.
16. Наприкінці ХХ ст. для отримання зображення почали застосовувати прилади зарядового звязку (ПЗЗ), в яких використовується явище внутрішнього фотоефекту.
17. Для реєстрації електромагнітного випромінювання в радіодіапазоні створені радіотелескопи, які приймають радіохвилі за допомогою антен. Вони бувають: рефлекторні і радіогратки.
18. У ХУІІ ст. починають будувати перші астрономічні обсерваторії (АО) Празьку і Грінвіцьку. У наш час у світі налічують близько 400 АО. Найбільша АО збудована 20 країнами в Чилі "Око Атаками" з потужним телескопом АЛМА (66 антен).
19. В Україні провідними АО є: Головна АО НАН України (1944), Інститут астрономії під Харковом, Кримська (1950).
20. В останні роки близько половини публікацій роблять із спостережень з стратостатів, ШСЗ, орбітальних космічних станцій та АМС.
21. Для виходу за межі Сонячної системи космічний апарат повинен набути третьої космічної швидкості. На сьогодні лише 4 американські апарати "Піонер-10", "Піонер-11", "Вояджер-2" і "Вояджер-1" та зонд "New Horizons" досягли цієї швидкості. Першим був запущений "Піонер-10" в березні 1972 року.
22.

Категорія: Астрономія | Додав: Yanok2524 (19.08.2020)
Переглядів: 162 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: