П`ятниця, 03.05.2024, 20:03
Форма входу
Меню сайту
Категорії розділу
Фізика 9 клас [103]
Фізика 10 клас [105]
Фізика 11 клас [69]
Астрономія [79]
Коледж [29]
Документація на кабінет [7]
Розробки уроків [1]
Позакласна робота [18]
Роботи учнів [1]
Корисні посилання [6]
Різне [25]
Фото [9]
Методика [4]
Пошук
Друзі сайту




























Годинник
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Нашому сайту

Каталог статей

Головна » Вчитель » Позакласна робота

Легенда про Архімеда

ЛЕГЕНДА ПРО АРХІМЕДА  Театралізована вистава

Частина перша

(Під музику до зали входять цариця, жриця, Архімед, танцівниці, придворні, вартові. Цариця сідає на трон. Під музику танцівниці виконують танець. Раптом музика зникає. Усі встають і, аплодуючи, вітають царя, який входить до залу.)

Цар. Сьогодні у нас великий день! Римляни зняли облогу міста і відплили від Сицилії. Тож подякуємо богам за нашу перемогу! (Усі піднімають руки догори, аплодують, а танцівниці під музику виконують інший танець.) Перемога дала­ся нам нелегко і вона невипадкова. Наші військові машини виявилися кращими за римські. Їх винайшов наш математик, механік, астролог та інженер Архімед. Серед них були машини, які кидали каміння та свинцеві кулі на величезні відста­ні. Вони навели на римлян такий жах, що ті побоялися вдруге наступати. Наші воїни відважно оборонялися, але не змогли б перемогти без мудрості та знань Архімеда...

Цариця. Я так і знала, що про нас забудуть. Під час облоги Сіракуз великий Архімед сказав, що без жінок з ворогами не впоратися. Він наказав нам узяти свої дзеркала і стати на стінах міста. Потім за його командою ми направили сонячні промені, відбиті від дзеркал, спочатку на вітрила одного корабля — вони спалах­нули, потім на вітрила другого — він теж спалахнув, далі на третій корабель і він також загорівся. Римляни з жахом відступали. А тепер про нас забули?

Цар. Покликати сюди майстра! {Входить майстер із короною в руках.) Головна жриця храму Зевса! На честь перемоги над Римом дарую храмові золоту корону. Поклади її на головний вівтар. (Жриця бере від майстра корону.)

Жриця. Великий царю! Дякую! Але чи дозволиш ти мені перевірити чес­ність майстра? Ти дав йому дві міри золота. Чи усе золото використав майстер на корону?

Цар. Перевір. (Жриця бере динамометр і зважує корону)

Жриця. Так, тут дві міри. Але чи із чистого золота зроблена корона?! Може, май­стер додав до неї срібло, а частину золота забрав собі? Це може викликати гнів Зевса.

Цар. О, мудрий Архімеде! Це завдання гідне тебе. Визнач, чи є у короні доміш­ки срібла. (Під звуки музики всі виходять)

Частина друга

анна кімната Банщик під музику готує ванну. Заходить Архімед із короною і динамометром у руках.)

Архімед. Яка красива корона, яка вишукана форма! Шкода ламати її. Але як визначити, чи є у золоті домішки срібла? Золото - дуже важкий метал, срібло значно легше. Якщо корона зроблена не із чистого золота, а є сплавом золота і срібла, то її об'єм повинен бути більшим, ніж об'єм корони з чистого золота такої ж ваги.

Отож, потрібно визначити об'єм корони.

Банщик. Архімеде! Ванна готова.

Архімед. Зараз іду.

Банщик Ось так завжди. Спочатку каже "Підготуй ванну" а потім "Зараз, зараз". Вода ж холоне!

Архімед. Іду, вже іду.

(Архімед скидає хітон, залишаючись у набедреній пов'язці, залазить у ванну. З ванни вихлюпується вода.)

Дивись! Я занурився у воду, її рівень піднявся, а я ніби став легшим... Банщик! Подай сюди корону...

Зважую корону в повітрі, а потім у воді. У воді на корону діє виштовхувальна сила, яка дорівнює вазі витісненої води. Так... Густина води відома. Отож, зараз обчислю об'єм корони... Готово! Тепер треба пригадати об'єм двох мір золота. Так, так... Об'єм корони більший, ніж об'єм золота. Отож, у короні є домішки срібла! Еврика!!! (Вискакує з ванни і біжить, незабаром повертається)

Е, ні! Голим я не піду, хоч би заради того, що про це розповідатимуть у школах протягом тисячоліть. (Одягає хітон і виходить.)

Банщик. Отак завжди. Думає, що він сам зробив велике відкриття. А я знаю: якби не моя ванна і я, то нічого не вийшло б. Отже, причина відкриття — я. Ось гак! (Гордо виходить.)

Частина третя.

(Тронний зал, під музику входять діючі особи. Вбігає Архімед.)

Архімед. Великий царю! Я виконав твоє завдання! Боги дали мені прозріння і я визначив, що в короні є домішки срібла. Майстер украв частину золота.

Жриця. Нехай гнів Зевса впаде на його голову!

Цар. Вартові! Арештуйте злодія!

(Майстер непритомніє, вартові його виносять.)

Архімед. Шляхом роздумів я дійшов висновку: тіла, перебуваючи у рідині, втрачають у своїй вазі стільки, скільки важить рідина, витіснена тілом. Цей ви­сновок настільки важливий, що я нарікаю його законом. Ним користуватимуться віками.

(Усі аплодують Архімедові та під музику виходять.)

Категорія: Позакласна робота | Додав: Yanok2524 (15.06.2015)
Переглядів: 3241 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: