П`ятниця, 17.05.2024, 09:26
Форма входу
Меню сайту
Категорії розділу
Фізика 9 клас [103]
Фізика 10 клас [105]
Фізика 11 клас [69]
Астрономія [79]
Коледж [29]
Документація на кабінет [7]
Розробки уроків [1]
Позакласна робота [18]
Роботи учнів [1]
Корисні посилання [6]
Різне [25]
Фото [9]
Методика [4]
Пошук
Друзі сайту




























Годинник
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Нашому сайту

Каталог статей

Головна » Вчитель » Фізика 9 клас

Наукова пам'ятка світового значення — на Дубенщині!
На Дубенщині відновили і урочисто відкрили одну з опорних точок так званої "дуги Струве" — пам'ятки науки і техніки, визнаної Організацією об'єднаних націй з питань освіти, науки та культури (ЮНЕСКО).
Що ж таке "дуга Струве"?  Щоб дати відповідь на це запитання, зробимо невеличкий науково- історичний екскурс. Річ у тім, що завдяки науковій діяльності видатного астронома і географа Василя Струве в 10 сучасних державах світу розташовані ге¬одезичні "трикутники". Мати їх пощастило Норвегії, Швеції, Фінляндії, Росії, Естонії, Латвії, Литві, Біло¬русі, Україні та Молдові. Цінність цих так званих по-лігонів як історична, так і наукова. Кропітка і довга робота, яка тривала майже 40 років (з 1816 по 1855 рр.) дала змогу академіку Струве навдивовижу точ¬но розрахувати розмір і форму нашої планети. Крім того, після закінчення І світової війни перед Росій¬ською імперією різко постало питання відсутності точних географічних карт, без чого було неможливо провадити успішні воєнні дії. Тому винайдення гео¬дезичної дуги Струве значно просунуло вперед гео¬графію, геодезію і галузь топографічного картуван¬ня. І, як виявилося, розрахунки були настільки точ¬ними, що супутникові спостереження в XX століт¬ті мали нікчемні розходження з викладками Струве.
Опорні точки, по яких визначалося проходження дуги, були марковані найрізноманітнішим чином: ви-довбаними у скелях заглибленнями, залізними хрес¬тами, пірамідами з каменю або ж спеціально вста-новленими обелісками. Часто такі місця познача¬ли цеглинами з пісковику, які були закладені на дно ями, іноді це був гранітний куб з порожниною, зали¬тою свинцем.
Багато з цих предметів було зруйновано і зна¬йти їх неможливо. Тому в список об'єктів збережен¬ня ЮНЕСКО включено лише 34 пункти. Чотири таких пункти розташовані в Україні: три — на Хмельнич¬чині і один — в Одеській області. Зовсім нещодав¬но знайдено ще одну опорну точку — в селі Гірники Дубенського району.
На відкриття приїхали ініціатори пошуків — представники науково-дослідного інсти¬туту геодезії і картографії Національного універси¬тету "Львівська політехніка". Серед них — астро¬ном, почесний геодезист України, доктор техніч¬них наук, професор Львівської політехніки Пе¬тро Черняга.
"Ініціаторами віднайдення цього пункту стали співробітники кафедри землеустрою та геодезистів нашого інституту. Але якби в Дубенському районі не було тієї влади, якою вона повинна бути, і хотіла б з нами працювати, то цього пам'ятника не було б. Ду¬маю, що ми й надалі будемо підтримувати зв'язки з Дубенщиною і раді будемо допомогти у всьому, що стосується нашої компетенції. Адже цей пам'ятник вшановує працю всіх попередніх поколінь, тих, хто рухав науку в прогресивному напрямку. Зусилля були прикладені чималі, але повірте, що робота була дуже цікавою", — каже Петро Черняга.
Сільський голова Гірників Андрій Савчук роз¬повідає, що місце, де знаходиться трикутник Струве, в дитинстві він і його товариші називали "вежею". Спочатку вона була дерев'яна, потім стала металева, а з часом її взагалі порізали на металобрухт. "Сюди завжди приїжджали зі Львова, солдати-зв'язківці. І ми, бувши малими дітьми — пацанами — завжди до них приходили, спілкувалися, то значка отримува¬ли, то паска, то флягу нам дадуть... Тут, фактично, і пройшло наше дитинство", — згадує Андрій Савчук.
"Дуже приємно, що є у нас, немає у Львові", — по¬жартував заступник начальника Держкомзему в Рівненській області Олександр Придатно. Але, на¬певно, ще більш приємно для геодезичної еліти було те, що таке унікальне відкриття збіглося у часі з їх¬нім професійним святом.
Категорія: Фізика 9 клас | Додав: Aleksandr (25.09.2012)
Переглядів: 615 | Коментарі: 1 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: