Субота, 20.04.2024, 14:00
Форма входу
Меню сайту
Категорії розділу
Фізика 9 клас [103]
Фізика 10 клас [105]
Фізика 11 клас [69]
Астрономія [79]
Коледж [29]
Документація на кабінет [7]
Розробки уроків [1]
Позакласна робота [18]
Роботи учнів [1]
Корисні посилання [6]
Різне [25]
Фото [9]
Методика [4]
Пошук
Друзі сайту




























Годинник
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Нашому сайту

Каталог статей

Головна » Вчитель » Фізика 9 клас

Урок 1н. Магнітні явища. Постійні магніти, взаємодія магнітів. Дослід Ерстеда. Магнітне поле.

1. Датський фізик Ерстед дослідив, що при проходженні електричного струму по провіднику магнітна стрілка, яка розташована поблизу провідника, відхиляється від напрямку "північ - південь".
2. Ампер почувши про досліди Ерстеда, за тиждень після цього продемонстрував взаємодію двох паралельних провідників зі струмом (співнапрямлені струми притягуються, протилежні - відштовхуються) та довів, що котушки, по яких проходить струм, поводяться як постійні магніти.
3. Ампер зробив висновки:
3.1. Навколо постійного магніту, або провідника зі струмом, або будь-якої рухомої зарядженої частинки існує магнітне поле.
3.2. Магнітне поле діє з деякою силою на заряджену частинку, що рухається в цьому полі.
3.3. Електричний струм являє собою напрямлений рух заряджених частинок, тому магнітне поле діє на провідник зі струмом.
3.4. Взаємодію провідника зі струмом і постійного магніту, а також взаємодію постійних магнітів можна пояснити, припустивши існування всередині магніту незгасаючих молекулярних електричних струмів (гіпотеза Ампера).
4. Таким чином, усі магнітні явища Ампер пояснював взаємодією заряджених частинок, що рухаються; взаємодія здійснюється через магнітні поля цих частинок.
5. Магнітне поле - особлива форма матерії, яка існує навколо намагнічених тіл, провідників зі струмом, заряджених частинок або тіл, що рухаються, і діє з деякою силою на інші намагнічені тіла, провідники зі струмом, заряджені частинки або тіла, що рухаються у цьому полі.
6. Залізні ошурки навколо провідника зі струмом орієнтуються концентричними колами відтворюючи лінії магнітного поля. Напрямок ліній магнітного поля провідника зі струмом визначають за допомогою магнітної стрілки.
7. Зручніше користуватись правилом свердлика: якщо вкручувати свердлик за напрямком струму в провіднику, то напрямок обертання ручки свердлика вкаже напрямок ліній магнітного поля струму.
8. Ще простіше користуватись правилом правої руки: якщо великий палець правої руки спрямувати за напрямком струму в провіднику, то чотири зігнуті пальці вкажуть напрямок ліній магнітного поля струму.
9. Якщо ізольований провід змотати у котушку і пустити по ньому струм, то котушка поводитиме як постійний магніт. Отже, навколо котушки зі струмом існує магнітне поле.
10. Полюси котушки розташовані на її торцях і визначають їх за допомогою правої руки: якщо чотири зігнуті пальці правої руки спрямувати за напрямком струму в котушці, то відігнутий великий палець укаже напрямок на північний полюс котушки.
11. Магнітна дія котушки посилюється: із збільшенням сили струму в котушці; із збільшенням числа витків у котушці; в разі уведення всередину залізного осердя.
12. Котушку з уведеним усередину осердя із магнітного матеріалу називають електромагнітом. Він складається з каркасу, обмотки, клем, осердя. Використовується в електродвигунах, трансформаторах, мікрофонах, електровимірювальних приладах, реле. 

Запитання

1. Як визначити який з двох однакових по формі металевих брусків є магнітом, а другий просто залізо? Відповідь. Посередині магніта знаходиться "байдужа" лінія, де магнітні властивості не проявляються. Якщо ти піднесеш до цієї лінії залізний предмет, то він не буде притягуватись до магніта. Отже в руках в тебе не магніт, а залізний предмет. Якщо ти візьмеш магніт і піднесеш його до середини залізного бруска, то вони притягнуться один до одного.

2. Відомо, що збуджені нерви створюють магнітне поле. Чому? Відповідь. Клітини, з яких складається оболонка нерва, мають електричний заряд. Встановлено, що вздовж збудженого нерва приблизно за п'ять десятитисячних секунди до передачі збудження утворюється магнітне поле. Причиною створення магнітного поля є переміщення молекул.

Категорія: Фізика 9 клас | Додав: Yanok2524 (13.05.2021)
Переглядів: 1234 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: