Субота, 24.02.2018, 12:42
Форма входу
Меню сайту
Категорії розділу
Фізика 9 клас [97]
Фізика 10 клас [63]
Фізика 11 клас [76]
Астрономія [40]
Коледж [29]
Документація на кабінет [7]
Розробки уроків [0]
Позакласна робота [17]
Роботи учнів [1]
Корисні посилання [7]
Різне [23]
Фото [8]
Методика [2]
Пошук
Друзі сайту
Годинник
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Нашому сайту

Каталог статей

Головна » Вчитель » Фізика 9 клас

Урок 42. Застосування струму в газах. Безпека людини при роботі з електроприладами.

1. Види самостійних газових розрядів:

1.1. Іскровий. Приклади: під час знімання синтетичного светра; блискавка; іскра між зарядженими кондукторами електрофорної машини. Використовують у свічках запалювання бензинових двигунів. Блискавка: температура типової блискавки може перевищувати 30 000  градусів за Цельсієм. Це приблизно в 5 разів більше, ніж температура поверхні Сонця.

1.2. Коронний розряд. Приклади: Перед грозою або під час грози біля гострих виступів предметів можна спостерігати слабке фіолетове світіння у вигляді корони ("вогні святого Ельма"), що охоплює вістря. Вогні святого Ельма відомі давно. Це електричні розряди, які добре видно у темряві. Вони виникають на щоглах кораблів, вежах, деревах. Назву вони дістали за часів середньовіччя в Італії від церкви святого Ельма, на вежах якої часто спостерігали ці вогні. Таке світіння може мати і біологічне походження. Його спостерігали на тілі жука ентиринхус флориланус. Такі потоки електронів можна одержати й експериментально за допомогою сильного електричного поля (напругою 2500 В), якщо його створити навколо тіла комахи. В природі трапляється, що починає світитися рій комах, котрий пролітає через електричне поле атмосфери. Використовують у громовідводах.

1.3. Дуговий розряд (електрична дуга). Використовують: потужне джерело світла в прожекторах, металургія (електропечі), зварювання металів.

1.4. Тліючий розряд. Використовують: рекламні трубки, лампи денного світла, газові лазери (квантові джерела світла), плазмові екрани.

Вплив електричного струму на організм людини

Вражальним чинником є не напруга електричного струму, а його сила: що сильніший струм, то небезпечнішою є його дія. У разі наднизької напруги електричний струм, що може пройти через тіло людини, є дуже малим і відносно безпечним. Окрім того, безпечним є електричний струм силою до 10 мА (табл.).

Вплив струму на організм людини
Сила, мА Рід і частота
змінний частотою 50 Гц постійний
0,6...1,5 Легке тремтіння рук Без відчуттів
2...3 Сильне тремтіння пальців рук Без відчуттів
5...7 Судоми рук Свербіння шкіри, відчуття тепла
8...10 Руки можна «відірвати» від електродів, але складно, сильний біль у кистях рук Посилене відчуття тепла
20...25 Миттєвий параліч рук, «відірватися» від електродів неможливо, сильний біль у тілі, важке дихання Посилене відчуття тепла, незначні скорочення м’язів рук
50...80 Параліч дихання, фібриляція серця Сильне відчуття тепла, скорочення м’язів рук, важке дихання
90...100 Параліч дихання, протягом 3 с і більше параліч серця Параліч дихання

Небезпечним для людини є електричний струм промислової частоти 50 Гц силою 50 мА. Рід і частота струму визначають наслідки ураження. Найнебезпечніший — змінний струм частотою від 20 до 1000 Гц. За інших частот небезпека ураження струмом значно менша. Постійний струм безпечніший порівняно зі змінним струмом. Небезпека електричного струму для людини зростає зі збільшенням тривалості його дії на організм.

Межа безпечної напруги для побутового електрообладнання має бути найнижчою. Адже електротехнічні пристрої в побутових умовах експлуатують некваліфіковані особи, тому збільшується ймовірність ураження струмом.

Категорія: Фізика 9 клас | Додав: Yanok2524 (22.06.2015)
Переглядів: 183 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: