Вівторок, 18.12.2018, 15:51
Форма входу
Меню сайту
Категорії розділу
Фізика 9 клас [108]
Фізика 10 клас [66]
Фізика 11 клас [76]
Астрономія [45]
Коледж [29]
Документація на кабінет [7]
Розробки уроків [0]
Позакласна робота [17]
Роботи учнів [1]
Корисні посилання [7]
Різне [24]
Фото [8]
Методика [3]
Пошук
Друзі сайту
Годинник
Статистика

Онлайн всього: 7
Гостей: 7
Користувачів: 0
Нашому сайту

Каталог статей

Головна » Вчитель » Фізика 10 клас

Урок 53. Будова і вл-ті твердих тіл. Кристалічні й аморфні тіла. Рідкі кристали та їх властивості. Полімери: їх властивості та застосування.

1. Тверді тіла поділяються на дві групи: кристалічні і аморфні.

2. Кристалічні тіла мають певну температуру плавлення і кристалізації, упорядковане розміщення молекул (атомів, йонів). Наприклад більшість металів, мінералів, рослинні волокна, білкові речовини, сажа, лід, графіт.

3. Аморфні тіла (переохолодені рідини) - не мають певної температури плавлення, молекли не утворюють кристалічної решітки, пластичні, поводять себе залежно від характеру впливу або як тверді тіла, або як в'язкі рідини (поліетилен, цукор, скло, каніфоль.

4. Аморфний стан - нестійкий. З часом аморфна речовина переходить у кристалічну (скло - мутніє, льодяник - зцукрюється).

5. До аморфних тіл відносяться: смола, скло, ебоніт, віск, пластилін, деякі види пластмас. Аморфні тіла ближче до рідин: подібні внутрішньою будовою; в аморфних, кристалічних тілах і рідинах присутній ближній порядок. Відрізняють аморфні тіла і рідини тільки ступенем рухливості частинок – часом їх осілого місця. Вони ізотропні. В них відсутня температура плавлення і кристалізації, властива текучість, пружність форми, твердість, міцність. Внутрішня енергія речовини в  аморфному стані дещо більша, ніж в кристалічному, так як впорядкованому розміщенню середніх положень частинок в положеннях рівноваги відповідає найменша потенціальна енергія частинок. Тому факт самовільної кристалізації аморфних тіл (зацукризація льодяників, помутніння скла, втрата еластичності гуми) зрозумілий з точки зору принципу мінімуму потенціальної енергії. Такі тіла як сірка, цукор, гліцерин, кварц існують і в кристалічній і в аморфній формі.

Кристали можуть утворюватись двома шляхами: з пари і з розчинів. Якщо в колбу кинути кілька кристалів йоду і підігрівати, то випаровуючись на стінках уворюватимуться кристалики йоду (так утворюються сніжинки). У насичений розчин мідного купоросу (профільтрований) опускаємо нитку. Через добу на нитці осядуть маленькі кристалики. Так утворюються гірські породи, так вирощують рубін, сапфір.

У більшості твердих тіл об'єм збільшується при плавленні і зменшується при твердненні. Але вода, олово, бісмут при твердненні свій об'єм збільшують.

Властивість води перебувати в переохолодженому стані є причиною багатьох цікавих явищ в природі. Іноді взимку водяні краплі, пролетівши через шари повітря, температура яких нижча від температури замерзання води, не замерзають, а долітають до поверхні землі в переохолодженому стані. Доторкаючись до будь-яких предметів ці краплі враз замерзають. Цим пояснюється утворення ожеледі. Туман, зимові хмари також виникають внаслідок перебування води в переохолодженому стані. Переохолодження води в річках стає причиною утворення підводного льоду (донний лід). Щоб зберегти смакові харчові якості продуктів їх не заморожують, а переохолоджують.Велику теплоту плавлення води (льоду) використовують як засіб проти спаду температури за 0о С. Для цього в льохах з овочами ставлять бочки з водою, а весною  в садах, щоб не змерз цвіт чи молода зав'язь.

  1. До кристалічних тіл відносяться: сніг, . Найбільші сніжинки зафіксовані 4 грудня 1892 року у Саксонії (Німеччина) діаметром 12 см. В кристалічних тілах атоми і молекули займають певні, впорядковані положення в просторі.  
  2. Монокристали анізотропні.

Рідки́й криста́л  — специфічна термодинамічна фаза деяких речовин, якій властиві риси як рідини (текучість), так і кристалу (анізотропія властивостей).

 Галлій - метал, температура плавлення якого 29,8 градусів. Якщо взяти його в руку, він почне плавитись.

 

Категорія: Фізика 10 клас | Додав: Yanok2524 (30.04.2014)
Переглядів: 1054 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: