Четвер, 18.04.2024, 03:55
Форма входу
Меню сайту
Категорії розділу
Фізика 9 клас [103]
Фізика 10 клас [105]
Фізика 11 клас [69]
Астрономія [79]
Коледж [29]
Документація на кабінет [7]
Розробки уроків [1]
Позакласна робота [18]
Роботи учнів [1]
Корисні посилання [6]
Різне [25]
Фото [9]
Методика [4]
Пошук
Друзі сайту




























Годинник
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Нашому сайту

Каталог статей

Головна » Вчитель » Фізика 10 клас

Урок 62н. §32 Вологість повітря. Методи вимірювання вологості повітря.
  1. Відомо, що людина на 70% складається з води. І рівень вологості атмосфери впливає на організм людини.
  2. Повітря завжди містить певну кількість водяної пари. Вміст водяної пари в повітрі характеризується абсолютною і відносною вологістю.
  3. Фізичну величину, яка характеризує вміст водяної пари в повітрі та чисельно дорівнює масі водяної пари, що міститься в 1 м 3  повітря, називають абсолютною вологістю ("ро", ρа). Одиницею абсолютної вологості  є кілограм на метр кубічний.
  4. Фізичну величину, яка показує, наскільки водяна пара близька до насичення і дорівнює поданому у відсотках відношенню абсолютної вологості до густини насиченої водяної пари за даної температури називають відносною вологістю ("фі", ϕ).
  5. Температуру, за якої водяна пара, що міститься в повітрі, стає насиченою, називають точкою роси, tр .
  6. Прилади для прямого вимірювання вологості повітря називають гігрометрами. Розрізняють волосяний гігрометр та гігрометр психрометричний - психрометр.
  7. Людина почувається добре за відносної вологості 50-65%.

1. Абсолютна і відносна вологість та методи їх вимірювання.

2. Точка роси.

Пара води, як і гази, тисне на навколишні предмети, що, домішуючись до повітря, вона разом з ним створює атмосферний тиск. Атмосферний тиск - це сума парціальних тисків пари й газів, що входять до складу атмосфери.

Земна куля на три чверті своєї поверхні вкрита водою. Безперервно з її поверхні випаровується вода і пара вітрами розноситься вглиб материків; багато вологи випаровується з поверхні грунту й листя рослин; виділяють вологу й тварини в процесі дихання. Отже, в повітрі завжди є деяка кількість водяної пари, яка й визначає його вологість.

Вологість повітря відіграє надзвичайно велику роль у житті рослинного і тваринного світу. При недостачі вологи в повітрі рослини сохнуть і гинуть. В текстильній і поліграфічній галузях вологість регулюють.

Для нормального функціонування організму людини відносна вологість має бути 50-70 %. При менших значеннях в людини висихають рогові оболонки очей, мучить спрага, появляється хрипота. При більшій - розвивається млявість і сонливість.

Температура атмосферного повітря змінюється протягом доби влітку від 40 градусів вище нуля вдень до 10 вночі. Абсолютна ж вологість повітря протягом доби змінюється мало. Через те вночі і особливо вранці перед сходом сонця пара в атмосфері може стати насиченою і випаде роса. Температура, при якій випадає роса, називається точкою роси. Точку роси можна визначити гігрометром Ламбрехта.

Туман. Імла. Серпанок. Смог. Звичайний (вологий) туман - це зрівноважені дрібні водяні краплинки в повітрі (близько 5-15 мкм). Краплинки води в повітрі утворюються з пари. Коли земна поверхня охолоджується за рахунок теплового випромінювання, охолоджується і прилягаючий до неї шар повітря. Відносна вологість стає рівною 100% і надлишок вологи конденсується у вигляді крапель. Другий різновид туману - туман адвективний. Він утворюється при горизонтальному переміщенні (адвекція) теплого, вологого повітря над охолодженою поверхнею. І третій вид туману - туман сходження. Він утворюється в теплому і вологому повітрі, коли воно піднімається вздовж схилів гір.

Роса випадає в тому випадку, коли абсолютна вологість повітря ввечері буде більша за густину насиченої пари при нічній температурі.

Народні прикмети.
Перед дощем багато речовин всмоктують в себе вологу з повітря і відсирюють. В народі кажуть: "Сіль мокріє - до дощу".
"Дрова при горінні тріщать - до дощу" можна пояснити тим, що при підвищеній вологості, дерев'яні предмети відсирюють. При горінні волога з деревини інтенсивно випаровується. Збільшуючись в об'ємі, пара з тріском розриває дерев'яні волокна.
Вологість повітря впливає на розповсюдження звуку. З підвищенням вологості змінюється густина повітря і його здатність проводити звук. Прикмети: "Якщо в полі добре далеко чути голос - до дощу".
Падіння атмосферного тиску супроводжується погіршенням погоди і є причиною того, що при кип'ятінні молоко швидше "втікає". Це впливає на швидкість закипання рідини.
За станом неба можна передбачати погоду. "Мало зірок на небі - до непогоди", "Ясний Молочний Шлях літом - до сухої ясної погоди", "Якщо зорі блищать яскраво взимку - сильний холод, мороз". З погіршенням погоди збільшується кількість водяної пари в атмосфері. На висоті 8-10 км утворюються кристалики льоду, які розсіюють світло як дим чи туман, в зв'язку з чим колір неба біліє, згодом хмарність згущується. При цьому тьмяні зорі стають невидимими. В ясну погоду небо чисте, зірок багато і їх добре видно.

"Кільце навколо Сонця - до непогоди", "Сонце червоно заходить - до вітру", "Мутний Місяць - до вологи; ясний - до сухої погоди; в синяві - до дощу; в червоному - до вітру", "Місяць вночі ніби почервонів - чекай завтра вітру, тепла і снігу", "Блимають зірки - погіршиться погода". Це пояснюється тим, що високо над горизонтом появляються прозорі і швидкі хмари. Небо поступово стає молочно-білим. Здається, що Сонце світить через матове скло і його обриси стають все більш розпливчатими. Саме в таку погоду можна спостерігати кільця навколо наших світил. Після цього погода починає псуватись. Червоний колір зірки і самого світила свідчить про високу вологість повітря. І як наслідок утворення хмар, сильного вітру, опадів.
"Щедра роса - до хорошої погоди", "Осінній іній - до сухої і сонячної погоди", "Туман вранці стелеться по воді - до гарної погоди". При відсутності хмар вночі земля за рахунок теплового випромінювання охолоджується сильніше, ніж в похмуру погоду. Це викликає конденсацію атмосферної водяної пари, і як наслідок, випадання роси і інію, появи туману.
Вірш Едварда Дженнера "Сорок причин для того, щоб відмовитись від пропозиції товариша здійснити разом прогулянку".

Куди не заглядає сонце, туди заглядає туберкульоз.

Конференція "Живі барометри".

  1. Живі барометри:
    1. Барометри риби: губець лежить на дні в сонячну погоду, а перед дощем починає рухатись і метушитись.
    2. Барометри жаби.
    3. Барометри птахи.
    4. Барометри п’явки.
    5. Барометри плазуни.
    6. Барометри тварини.
    7. Барометри рослини: конюшина пред дощем стуляє листя, квітка схиляється і никне; мальва схиляється, квітки закриваються.
    8. Барометричні прикмети.
    9. Оводи та гедзі особливо злі перед дощем.
    10. Якщо хмарно, але бджоли летять в поле - опадів не буде.
    11. У мурашнику вирує життя - опадів найближчим часом не передбачається.
Категорія: Фізика 10 клас | Додав: Yanok2524 (03.01.2020)
Переглядів: 896 | Рейтинг: 1.7/3
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: