Неділя, 18.11.2018, 00:15
Форма входу
Меню сайту
Категорії розділу
Фізика 9 клас [107]
Фізика 10 клас [64]
Фізика 11 клас [76]
Астрономія [43]
Коледж [29]
Документація на кабінет [7]
Розробки уроків [0]
Позакласна робота [17]
Роботи учнів [1]
Корисні посилання [7]
Різне [24]
Фото [8]
Методика [3]
Пошук
Друзі сайту
Годинник
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Нашому сайту

Каталог статей

Головна » Вчитель » Фізика 10 клас

Урок 46. Пароутворення і конденсація. Насичена і ненасичена пара.

1. Кінетична енергія будь-якої молекули може бути такою великою, що подолавши сили міжмолекулярного притягання, здатна вилетіти з поверхні рідини. В цьому і полягає процес випаровування.
2. Молекула, яка вилетіла, бере участь в хаотичному русі в просторі над рідиною і може повернутись назад в рідину. Такий процес називають конденсацією.
3. Випаровування залежить від роду рідини (ефір швидше ніж вода), від температури (чим вища температура, тим інтенсивніше випаровування), від площі поверхні рідини (чим більша площа рідини, тим більше молекул біля поверхні), від наявності вітру (вітер відносить молекули і сповільнює конденсацію).
4. В процесі випаровування середня кінетична енергія молекул рідини зменшується, тому рідина охолоджується.
Бджоли підтримують у вулику стабільну температуру + 35о  С. При підвищенні температури бджоли мчать по воду, яку розприскують по вулику. При випаровуванні води охолоджується бджолине "місто". За цим принципом працють сучасні кондиціонери.
5. Якщо налити рідину в посудину і щільно закрити її, то рідина буде випаровуватись і густина пари над нею збільшуватиметься. Але одночасно зростатиме кількість молекул, які повертаються в рідину. Внаслідок цього встановиться динамічна рівновага між рідиною та парою. Кількість молекул, які залишають поверхню рідини, дорівнюватиме в середньому кількості молекул, які повертаються, за той самий час у рідину. Пара, що при незмінному об'ємі і сталій температурі перебуває в динамічній рівновазі зі своєю рідиною, називається насиченою, а відповідний тиск - тиском насиченої пари.

Залежність тиску насиченої пари від температури.

Залежність тиску насиченої пари від температури відрізняється від лінійної, яка спостерігається в ідеальному газі при сталому об'ємі. Зі зміною об'єму або температури насиченої пари змінюється її маса. Тиск насиченої пари зростає в результаті підвищення температури і збільшення густини пари. Коли вся рідина випарується з підвищенням температури, пара перестане бути насиченою, і її тиск буде прямо пропорційний температурі.

Максимального значення тиск насиченої пари набуває в критичному стані.

2. Кипіння.

Температура кипіння рідини залежить від зовнішнього тиску. Кипіннярідини при зниженому тиску застосовують на цукрових заводах для випарювання сиропу, на консервних заводах для сушіння молока, овочів і фруктів. Кипіння рідини при підвищеному тиску застосовують для добування пари великого тиску і високої температури на електростанціях, для виварювання жиру з кісток.

З висотою тиск повітря зменшується, а значить, зменшується і температура кипіння води. За температурою кипіння води можна визначити висоту над рівнем моря. Прилад, що грунтується на цьому принципі називають гіпсометром.

Демонстрацію явища кипіння води при кімнатній температурі можна провести з допомогою медичного шприца. Для цього наповнюють водою восьму частину циліндра шприца (голку зняти), закривають пальцем отвір для голки і різко витягують поршень до крайнього положення. Вода починає кипіти.

Хмари покривають майже половину неба. В них утримується 1 000 000 000 тон води. Ця вода (сконденсована водяна пара) в хмарах знаходиться або у вигляді дрібних водяних крапель, або у вигляді кристаликів льоду. В основному водяна пара знаходиться в нижніх шарах атмосфери - в тропосфері, саме тут спостерігаються хмари. Значно рідше хмари появляються в стратосфері на висоті біля 25 км - це перламутрові хмари. Ще вище, в шарах мезосфери, на висоті 50-80 км дуже рідко можна побачити сріблясті хмари, які складаються з кристаликів льоду. Спостерігати їх можна при сході сонця, або при заході. 

Чому при морозі з вихлопної труби вилітають клуби пару схожі на хмари, а при іншій - тільки дим? В морозну погоду з вихлопої труби вилітають хмари дрібних краплин води і льодових кристаликів. Називаються ці хмари конденсаційними. При теплій погоді охолодження є недостатнім і його не видно. Видимість диму залежить не від погоди а від регулювання запалення двигуна.

Чому інколи на морі, коли Сонце ховається за горизонтом, над цим місцем раптом спалахує і зразуж гасне яскравий ізумрудно-зелене світло? Це так званий зелений промінь. Він появляється на 1-2 секунди. Пояснюється це рефракцією і дисперсією сонячного світла. Найменше ослаблюються червоні тони (найкоротша довжина). Якщо ж повітря є дуже прозорим залишаються не розсіяними і промені синьої частини спектра (в тому числі  найчастіше зелений).

Категорія: Фізика 10 клас | Додав: Yanok2524 (07.08.2014)
Переглядів: 635 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: