Вівторок, 19.03.2024, 13:50
Форма входу
Меню сайту
Категорії розділу
Фізика 9 клас [103]
Фізика 10 клас [105]
Фізика 11 клас [69]
Астрономія [79]
Коледж [29]
Документація на кабінет [7]
Розробки уроків [1]
Позакласна робота [18]
Роботи учнів [1]
Корисні посилання [6]
Різне [25]
Фото [9]
Методика [4]
Пошук
Друзі сайту




























Годинник
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Нашому сайту

Каталог статей

Головна » Вчитель » Фізика 11 клас

Урок 95н. Елементарні частинки, їх класифікація. Поняття про фундаментальні взаємодії.

Знати

11кл п 44 Елементарні частинки

  1. «Відкриття на кінчику пера» - це теоретичне відкриття. (Нептун, елементарні частинки).
  2. На початку ХХ ст вчені оперували чотирма частинками: протон, нейтрон, електрон, фотон.
  3. Згодом Юкава «вигадав» мезон.
  4. В 1928 р Дірак припустив про існування античастинки у електрона – позитрона.
  5. У 1930 р Паулі «винайшов» частинку-фантом – нейтрино.
  6. Елементарні частики класифікують за масою, електричним зарядом, спіном, віком життя.
  7. За масою частинки поділяють на: фотон (маса нульова), лептони (електрони), адрони (нуклони).
  8. На Великому адронному колайдері, який призначений для прискорювання адронів, зокрема протонів і важких іонів, проводять експерименти по виявленню нових елементарних частинок внаслідок зіткнень.
  9. В природі відомі 4 фундаментальні взаємодії: сильна, слабка, електромагнітна, гравітаційна.
  10. Гелл-Манн і Цвейг у 1964 році розробили теорію кварків: всі адрони складаються з трьох кварків u, d, s.
  11. Згодом кількість кварків збільшилась, винайшли антикварки та глюони.
  12. Заряд кварків є дробовим числом елементарного заряду: +2/3(е) або -1/3(е).

1.  Здавна вчені намагалися знайти найменші "цеглинки" матерії, за допомогою яких можна зрозуміти ієрархічну структуру будови речовини. Спочатку у давніх греків це був атом як неподільна частинка, з яких складаються всі тіла.

Загальними характеристиками елементарних частинок є їх маса, електричний заряд, спін та час життя.

Гігантські спалахи на Сонці викидають з його поверхні в бік Землі велику кількість електрично заряджених частинок. Коли ці частинки входять в шари атмосфери, виникає північне сяйво. Цей феномен найчастіше виникає в місцях, які опоясуються магнітними полюсами планети. Північні сяйва бувають різної форми, кольору і сили. Найпоширенішим є зелено-жовті, але трапляються білі, червоні, сині.

Нейтрино - елементарна частинка без електричного заряду - рухається майже зі швидкістю світла та рідко взаємодіє з будь-яким видом матерії. Вважають, що нейтрино може вільно пройти крізь Землю і не зачепити жодного атома. Вчені з Японії виявили у нейтрино масу.

Літаки-невидимки. Два американські вчені заявили, що вони теоретично придумали технологію, що може робити предмети практично невидимими із-за спеціального покриття. Учені використовують у своїй моделі плазмони. Це квазічастинки, за допомогою яких свого часу була пояснена здатність світла з визначеною довжиною хвилі проходили крізь металеву пластину з отворами. Модель заснована на концепції різкого зниження розсіювання світла. Ми бачимо предмети навколо себе через відбивання від них світла. Якщо якимось чином запобігти цьому процесу, то об’єкт стане невидимим. «Плазмонне» покриття має резонувати з частотою відбитого світла. Діалектрична проникність таких матеріалів має бути дуже низькою або й зовсім негативною. Сферичні і циліндричні об’єкти, покриті шаром спеціально розробленого матеріалу, практично не будуть відбивати світла. Видимі розміри об’єктів зменшуються до такого ступеня, що вони практично зникають. Але такого ефекту можна досягти в тому випадку, якщо розмір об’єкта дорівнює довжині хвилі світла.

  1. Оточуючий нас світ складається з трьох фундаментальних частинок: електрона, "верхнього" (u) і "нижнього" (d) кварків. Зорі, планети, молекули, атоми і ми самі побудовані з суміші цих трьох складових. Разом з нейтральним і, можливо, безмасовим партнером електрона - електронним нейтрино вони утворюють перше покоління фундаментальних частинок речовини. Проте природа не така вже і проста. Вона запаслась ща двома іншими поколіннями, які аналогічні першому у всіх відношеннях, крім маси.
  2. Електрично заряджені частинки взаємодіючи між собою обмінюються квантами електромагнітного поля - фотонами.
  3. Нуклони взаємодіючи між собою ядерними силами обмінюються квантами сильної взаємодії - пі-мезонами, або коротко - піонами (відкриті в 1947 році Пауеллом).
  4. В природі є слабка взаємодія яка відповідає за бета-розпад ядер і за розсіювання нейтрино протонами або ядрами. Її здійснюють "проміжні бозони" трьох частинок: W +,  W - і  Zо.
Категорія: Фізика 11 клас | Додав: Yanok2524 (15.08.2014)
Переглядів: 1395 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: