Четвер, 25.04.2024, 01:05
Форма входу
Меню сайту
Категорії розділу
Фізика 9 клас [103]
Фізика 10 клас [105]
Фізика 11 клас [69]
Астрономія [79]
Коледж [29]
Документація на кабінет [7]
Розробки уроків [1]
Позакласна робота [18]
Роботи учнів [1]
Корисні посилання [6]
Різне [25]
Фото [9]
Методика [4]
Пошук
Друзі сайту




























Годинник
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Нашому сайту

Каталог статей

Головна » Вчитель » Астрономія

Урок 9. Сонце - найближча зоря.
  1. Сонце - одна з мільярдів зір нашої Галактики; вік близько 5 млрд років; дає нам світло і тепло, що підтримує життя на нашій планеті.
  2. Сонце розташоване на відстані 150 млн км (близько) від Землі, тому ми бачимо його у формі диска, а не як зірку. Протягом року Сонце проходить 13 сузір'їв. Інколи Сонце на небі Меркурія зупиняється і рухається у зворотному напрямку - із заходу на схід.
  3. Сонце є жовта зоря, температура на поверхні 5780 К. Не найяскравіша.
  4. Сонце розподіляють на такі області: ядро, зона радіації, конвективна зона та атмосфера.
  5. В ядрі протікають термоядерні реакції. В зоні радіації енергія поширюється і в конвективній зоні здійснюється передача її шляхом перемішування.
  6. Атмосфера поділена на 3 оболонки: фотосфера (200-300 км, температура 5780 К); хромосфера (10-15 тис км, температура 100 000 К); сонячна корона (температура кілька млн градусів).
  7. Сонячна активність визначається кількістю плям та їхньою загальною площею. Температура всередині плями сягає 4500 К. Плями існують протягом кількох місяців із-за сильного магнітного поля, яке гальмує конвекцію плазми в сонячній плямі та підтримує різницю температур.
  8. Загадка активності Сонця захована в її періодичності: плями повторюються приблизно через кожні 11 років. Зірка нарощує свою активність на шляху до максимуму — найбільш динамічної частини свого 11-річного циклу. Цей цикл заснований на русі магнітного поля Сонця, яке перевертається кожні 11 років, при цьому північний і південний магнітні полюси міняються місцями. Останній сонячний мінімум зафіксований у грудні 2019 року. Сонячний максимум очікується приблизно в липні 2025 року.
  9. На Сонці виявлене сильне корпускулярне випромінювання - потік елементарних частинок (протонів, нейтронів, електронів). Під час таких хромосферних спалахів виділяється величезна енергія.
  10. Під час цих спалахів викидаються потоки заряджених частинок, які летять з швидкістю до 20 000 км/с. Вони викликають збурення магнітного поля та свічення іоносфери Землі, що проявляються у вигляді полярних сяйв.
  11. Протуберанці - це щільні холодні хмари водню, які піднімаються в корону і рухаються вздовж магнітних силових ліній.
  12. В майбутньому сонячне світло стане основним джерелом як на Землі, так і в космічних поселеннях.
  13. Щосекунди Сонце витрачає 4,2 млн тонн своєї маси. При такій нормі витрат через 6 млн років наше світило "схудне" всього лише на одну сорокатисячну частину своєї маси.
  14. Серед 200 держав світу на 13-ти з них на прапорах зображені стилізовані сонця: Антигуа і Барбуда, Аргентина, Індія, Казахстан, Киргизстан, Кірибаті, Намібія, Непал, Руанда, Уругвай, Філіппіни, Японія, Бангладеш.

Астрономи отримали найдетальніше зображення сонячної плями

Так звані плями відзначають зони активності на поверхні світила, обумовлені інтенсивною магнітною активністю. У таких зонах відбувається вихід потужних магнітних полів в один з шарів атмосфери Сонця. Саме потемніння обумовлене тим, що магнітне поле пригнічує конвективний рух речовини і знижує потік перенесення теплової енергії. Астрономи відносять сонячні плями до розряду феноменів, здатних чинити серйозну дію на життя населення Землі шляхом виведення з ладу систем зв'язку, навігаційних супутників і в окремих випадках ліній електропередач.

NASA готується відвідати Сонце

  NASA приступило до підготовки важливої експедиції до Сонця. Проект під назвою Solar Probe Plus передбачає відправку космічного зонда для вивчення світила з найближчої в міжнародній космонавтиці відстані - 6,4 млн км.
  Старт наукового апарату відбудеться не раніше 2018 року.
  Зонду, розміром з автомобіль, належить буквально зануритися у верхній шар атмосфери Сонця і таким чином отримати можливість вивчити об`єкти і процеси, недоступні жодному іншому космічному апарату чи інструменту.
  "Експерименти, націлені на вирішення двох ключових питань сонячної фізики. Чому зовнішня атмосфера світила набагато гарячіша за його видиму поверхню і що саме здіймає сонячний вітер, що впливає на Землю і нашу Сонячну систему?" - підкреслив керівник.
  Сам зонд вирішено оснастити побудованим з композитних матеріалів щитом, який здатний витримати температури, що перевищують 1398,8 г Цельсія, і сплески жорсткого рентгенівського випр-ня.
  Конструкція апарату передбачає наявність сонячних батарей. Вони по мірі наближення до розжареного світила мають складатися під усе гострішим кутом так, щоб більша частина поверхні залишалася в тіні щита, а менша забезпечувала отримання електроенергії в обсязі, достатньому для функціонування зонда.

Плями на Сонці впливають на тривалість земного дня
   Дослідники виявили зв'язок між кількістю сонячних плям та амплітудою природних піврічних коливань тривалості дня.
  Розглянувши дані вимірів за останніх 48 років, автори дійшли висновку про те, що варіації амплітуди мають 11-річний період, що співпадає з періодом магнітної активності Сонця. При збільшенні числа плям піврічні коливання тривалості стають менш вираженими, причому їх розмах може знижуватися на 30%.
  Основною причиною появи таких коливань вважаються зміни вітрового режиму - зональної (направленої уздовж паралелей) складової вітрів. Сонячні плями можуть впливати на зональні вітри, модулюючи потік ультрафіолетового випромінювання, яке випускається світилом і нагріває стратосферу. Самі автори роботи вказують ще два можливі механізми дії зірки на циркуляцію атмосфери: зміна інтенсивності сонячного вітру або галактичних космічних променів.
  Дослідження в цій галузі повинні принести реальну користь: у космонавтиці: завдання визначення точної швидкості обертання Землі довкола своєї осі. Помилка на мілісекунди в періоді обертання може змінити результат розрахунку положення космічного апарату, що знаходиться поряд з Марсом, на тисячі кілометрів.

NASA опублікувало візуалізацію магнітного перевороту на Сонці
  Аерокосмічне агентство США NASA опублікувало візуалізацію зміни положення магнітних полів Сонця з січня 1997 по грудень 2013 року. Пурпурові лінії показують, де поле є негативним, зелені – позитивним. Додаткові сірі лінії означають області місцевого відхилення.
  Магнітні полюси Сонця міняються місцями приблизно кожні 11-12 років і визначають те, що називають сонячним циклом. Візуалізація показує, як кожен набір ліній повзе до протилежного полюса, роблячи полярний переворот. Потім вони долають зворотний шлях, завершуючи магнітний сонячний цикл. У розпал кожного перевороту Сонце проходить через періоди найбільшої активності, під час яких збільшується число спалахів, плям і корональних викидів.
  Черговий переворот, згідно з даними NASA, повинен відбутися вже найближчим часом. Можливо, навіть до кінця року: у серпні вчені заявляли, що чекати залишилося не більше трьох-чотирьох місяців. Зміна магнітної полярності Сонця має викликати хвильовий ефект по всій Сонячній системі, на Землі можливі проблеми з супутниками та лініями електропередачі.
  Втім, катастроф чекати не доводиться – за словами фахівців, нинішній пік активності є найслабшим за останні 100 років. У цьому році спалахів на Сонці – "корональних дір" з підвищеною швидкістю сонячного вітру – і викидів плазми, які викликають магнітні бурі на Землі, було менше, ніж у попередні максимуми циклів.
09.12.2013, за матеріалами: Дзеркало тижня

12.05.2020. Найближча до нас зірка Сонце дарує Землі тепло, а з ним підтримує життя і впливає на погоду. На його поверхні бушує руйнівної сили протуберанці, воно випускає потужний космічний вітер із заряджених частинок і впливає на нас своїми магнітними бурями. Здається, що воно потужне і некероване. Однак на думку вчених,  наше Сонце – ліниве. Наше Сонце приблизно в 5 разів слабше інших подібних Сонцю зірок у Всесвіті.

Яку назву має верхній, найбільш розріджений шар атмосфери Сонця, що його світіння спостерігають під час повного затемнення світила? Відповідь. Ноосфера. Корона. Стратосфера.

Категорія: Астрономія | Додав: Yanok2524 (19.08.2020)
Переглядів: 1183 | Коментарі: 2 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: